Don Giovanni operasının müzikal ve dramatik yapısı
Musical and dramatic structure of Mozart/s Don Giovanni
- Tez No: 72930
- Danışmanlar: PROF. DR. A. MÜFİT BAYRAŞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Opera Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Araştırmamın ilk bölümünde W. A. Mozart' m sanatçı kişiliğini ve Don Giovanni operasının orkestrasyonundaki buluşlarını, bir metin yazarı gibi karakterlerin ruhsal değişimlerine ve mizah yönlerine nasıl şaşırtıcı katkılarda bulunduğunu ele aldım. Daha sonra Don Juan konusunun literatürdeki yerini inceleyerek Avrupa geleneksel edebiyatının önemli yazarları olan Byron, Moliere, Goldoni, Shaw, Dumas ve Alexei Tolstoi tarafından ele alınışını ve dramatik yapısını farklı yorumlarla anlatmaya çalıştım. Son bölümde ise Mozart'ın karakterlerin psikolojik durumlarıyla müzikal yapıyı nasıl bütünleştirdiğini ve üç dans orkestrasını nasıl bir uyum içinde kullandığını ve yaşamı boyunca tüm duygularını bilinçaltına itmeye alışkın Mozart'ın Don Giovanni operasıyla bu duygularını nasıl dışa vurmayı başardığını anlattım.
Özet (Çeviri)
ABSTRACK In the first part of my research, I looked for the ability of Mozart to put spiritual changes into his characters, as well as his artistic talent. Later on, by examining the place of Don Juan. I tried to find out how it's used by famous writers as Byron, Moliere, Goldoni, Shaw, Dumas ve Alexei Tolstoi in European literature. And I tried to tell the dramatic structure with different comperehensations. In the last section I concluded the fact of Mozart putting together the character's psychological conditions and the musical construction, with harmony. At last I explained how Mozart could put his unspoken feelings which he tried to hide all his life into the opera Don Giovanni. n