İlköğretim okulu öğretmenlerinin okul müdürlerinin denetim ve liderlik becerilerine ilişkin algı ve beklentileri
Perceptions and expectations of primary school teachers towards the leadership and supervision skills of their principals
  1. Tez No: 72931
  2. Yazar: VELİ ÇAĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN TANRIÖĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
OZET Bu çalışmada,“İlköğretim okulu öğretmenlerinin okul müdürlerinin denetim ve liderlik becerilerine ilişkin algı ve beklentilerinin sınırlı bir analizini yaparak bir öneriler demeti sunmak”amaçlanmıştır. Çalışma, İzmir ili metropolünde bulunan ilköğretim okulları evreninden seçilen 17 okulda uygulanmıştır. Okul müdürleri ve stajyer öğretmenler örnekleme alınmamıştır. Veri toplama aracı olarak,“Yöneticilerin Denetim Etkinliklerini Değerlendirme Anketi”ile“Liderlik Davranışlarını Betimleme Anketleri”kullanılmıştır. Yapılan istatistiksel çözümlemelerle elde edilen bulgular özetle şöyledir. 1. İlköğretim okulu öğretmenlerinin denetim etkinliklerine ilişkin beklenti düzeyleri, algı düzeylerinden daha yüksektir. 2. İlköğretim okulu öğretmenlerinin okul müdürlerinin liderlik davranışlarına ilişkin beklenti düzeyleri, algı düzeylerinden yüksek çıkmıştır. 3. İlköğretim okulu öğretmenlerinin okul müdürlerinin liderlik becerilerine ilişkin algılan, denetim becerilerine ilişkin algılarından yüksektir. 4. İlköğretim okulu öğretmenlerinin okul müdürlerinin denetim becerilerine ilişkin beklentileri, liderlik becerilerine ilişkin beklentilerinden yüksektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to determine the perceptions and expectations of Primary School Teachers towards the Leadership and supervision skills of their principals and after some suggestions. The study has been carried out in 1 7 primary schools selected from the primary schools in Izmir. School principals and training teachers have not been included in the sample. As a means of collecting data.“Administrators Supervisory Efficiency Assessment Questionaire”and“Descriptive Questionaire for Leadership Behaviors”have been used. Findings reached after statistical analyses have been summarized as follows: 1. The expectation levels of primary school teachers related to supervisory activities are higher than their perception levels.' 2. The expectation levels of primary school teachers related to principals leadership skills have been found higher than their perception levels 3. The perception levels of primary school teachers related to principals leadership skills are higher than their perceptions toward supervisory skills 4. The expectation levels of primary school teachers related to principals supervisory skills are higher than their expectations towards leadership skills