Türk edebiyatında alımlama estetiği ve Akşit Göktürk'ün inceleme ve deneme yazıları
Reception theory in Turkish literature and Akşit Göktürk's reviews and essays
- Tez No: 729316
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIKA DİLEK YALÇIN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sanatı çözümlemek için ortaya çıkmış çeşitli kuram ve yöntemler vardır. Sanat bir iletişim dizgesi olarak düşünüldüğünde bir göndericisi, iletisi ve alıcısı olmak durumundadır. Söz konusu yazın sanatı olduğunda alıcı okurdur. Yazın eleştirisi yöntemleri yazara, metne ve okura dönük olmak üzere üç temel odakla sınıflandırılabilir. Rus biçimciliği, Roman Ingarden, Prag yapısalcılık, Hans-Georg Gadamer, söz-eylem kuramı, J.L. Austin ve John R. Searle gibi etkiler ve öncüler yoluyla eleştiride metnin alıcısına verilen yer önem kazandı. Okura verilen bu önem 1960'ların sonlarına doğru Almanya'da Konstanz Üniversitesi'nde Wolfgang Iser, Stanley Fish ve Hans Robert Jauss tarafından sistematize edilmiştir. Bu çalışmalarla yazarın yerine okur ön plana alınmıştır, okurun anlamlandırma ve alımlama süreci incelenmiştir. Akşit Göktürk de bu üniversitede aynı dönemde araştırmacı olarak görev almıştır, söz konusu kuramın gelişimine tanıklık etmiştir ve kaynağından aldığı bilgileri Türk edebiyat eleştirisine kazandırmıştır. Bu çalışmada genel bir kuramsal altyapı, Akşit Göktürk'ün monografisi ve tasarladığı okuma modeli verilmiştir. Böylelikle Akşit Göktürk'ün yazın yaşamımıza kuramsal olarak kattığı öncü nitelikli çalışmalarının incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are various theories and methods that have emerged to analyze art. When art is considered a communication system, it has to be a sender, message and receiver. When it comes to literary art, the recipient means reader. The methods of review of the literature can be classified with three basic focuses: the author, the text, and the reader. The recipient's place in criticism through influences and pioneers such as Russian formalism, Roman Ingarden, Prague structuralism, Hans-Georg Gadamer, speech-act theory, J.L. Austin and John R. Searle has gained importance. This emphasis on the reader was systematized by Wolfgang Iser, Stanley Fish and Hans Robert Jauss at the University of Konstanz in Germany in the late 1960s. With these studies, instead of the author, the reader is brought to the forefront and the process of meaning and reception of the reader is examined. Aksit Göktürk, who worked as a researcher at this university at the same time, witnessed the development of this theory and brought the information from its source to Turkish literary criticism. In this study, a general theoretical background, monography of Aksit Göktürk and the reading model designed are given. Thus, it was aimed to examine the pioneering qualified works of Aksit Göktürk which he theoretically added to our literary life.