Türk resim sanatında eleştirmen sanatçı ve izleyici arasındaki etkileşimin analizi
Analysis of interaction among critics, artists and vievers in Turkish painting
  1. Tez No: 72932
  2. Yazar: FİKRET GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. İBRAHİM BOZKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
III ÖZET:“Türk Resim Sanatında Eleştirmen, Sanatçı ve İzleyici Arasındaki Etkileşimin Analizi”başlıklı bu araştırma, Batılılaşma girişimlerinin başladığı dönem olarak bilinen Tanzimat'tan günümüze Türk Resim Sanatına nasıl bakıldığını, çağdaş Türk resim sanatının sorunlarının neler olduğunu, eleştirmen tutumunun ressamlar tarafından nasıl değerlendirildiğini, eleştirmenlerin eleştiri yöntemlerinin, ilkelerinin neler olduğunu saptamak amacıyla hazırlanmıştır. Araştırma da kaynak olarak özellikle yazılı metinlerden faydalanılmaya çalışılmıştır. Kaynaklar ağırlıklı olarak sanatçıların ve eleştirmenlerin süreli yayınlarda yer alan söylemleri dikkate alınarak oluşturulmuştur. Süreli yayınların seçilmesindeki amaç: Türk resmine ilişkin oluşumları, gelişimleri, dönemine ilişkin saptamaları yansıtarak günümüze kadar izlediği yolu ortaya çıkarmaktır. Süreli yayınlardan oluşan kaynaklar değişik konu başlıkları altında ve tarihsel sıra gözönüne alınarak değerlendirilmiştir. Kaynaklar değerlendirilirken aynı konu üzerinde yapılmış olan benzer yaklaşımlardan yalnızca birkaçına yer verilmiştir. Birinci bölümde“eleştiri'ye ilişkin tanımlara yer verilmiştir. İkinci bölümde 'Türk resim eleştirisinin 20.yüzyıl'ın başından buyana tarihi gelişimi ”incelenmiştir. Bu bölümde; Türk resim sanatında eleştirinin geçirdiği evreler Türk resminin gelişim serüveniyle iç içe ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise; Sanat kitapları ve süreli yayınlarda yer alan başlangıçtan bu yana yapılmış olan eleştirilerin orjinal şekliyle sunumu yer almaktadır. Bu bölümde yer alan eleştiri yazıları“sanatçıya yönelik eleştiriler”ve“İzleyiciye yönelik eleştiriler”olmak üzere iki bölüm olarak incelenmiş. İzleyiciye yönelik eleştiriler bölümü de yine“tesadüfi izleyiciye yönelik”eleştiriler ve“sanat yazarları ve eleştirmenlere yönelik eleştiriler olmak üzere iki bölüm olarak ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ; Devlet politikalarının sanatla etkileşimleri ele alınmıştır.IV Sonuç bölümde; Araştırmacının ”Türk resminde sanatçı, eleştirmen ve izleyici arasında ki etkileşimi"ne ilişkin yorumları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research entitled“Analysis of Interaction Among Critics, Artists and Viewers in Turkish Painting”is focused on how Turkish painting is viewed from the Tanzimat period when the westernization attempts started to take place, what problems modern Turkish painting has, how the painters crosses the critical attitude, and what kind of critical approaches critics have. Specially written document have been utilised as resource. The resources have been gathered by considering the articles published in the periodicals by the artists and critics. The reason to choose the periodical is to find out the Turkish painting follows through its formation, development and its peculiarities of the era. The periodicals have been evaluated chronologically and under the different headings. In assessing the resources only few of the similar approaches on the some subject have been mention. The first chapter deals with the definitions of“criticism”. The second chapter focuses on the development of Turkish painting criticism from the beginning of the twentieth century on. In this chapter the phases of the Turkish painting criticism and the development of Turkish painting are interlocked. The third chapter presents the original forms of critical approaches in art books and periodicals. These critical writings are divided into two groups: critics for artist and critics for viewers critics for viewers have two subdivision: critics accidental viewers and critics for art writers and critics. The fourth chapter tackles the interactions of the state polices with art. As a result, the writer comments on“interaction Among Artist, Critics and Viewers in Turkish Painting”.