G. Rossini ve yapıtları üzerine çözümlemeli bir inceleme
G. Rossini and an analytical research on this works
- Tez No: 72933
- Danışmanlar: DOÇ. ÖNDER KÜTAHYALI
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Rossini'nin yaşamında üç aşama vardır: Besteci 1810'dan 1823'e dek İtalya'da çalışmıştı. Bunu, kısa bir Fransa dönemi izledi (1823-1829). Söz konusu dönemin ardından, Fransa'da ve başka ülkelerde geçirdiği uzun emeklilik yılları gelir. Rossini İtalya'da opera üstüne opera yazdı ve bunları temsil ettirdi; fakat onun İtalya dönemine ilişkin ayrıntılar fazla bilinmemektedir. Rossini, yaratıcı etkinliklerine geleneksel İtalyan operasının bestecisi olarak başlamıştı; fakat dile getirdiği biçem sürekli bir biçimde olgunlaştı. Onun Napoli Operaları (1815-1823), İtalya döneminin doruk noktası olarak düşünülebilir. Fransa'da bulunduğu sırada ise kendisinin bu ülkeye özgü bir tür olan Grand Opera'yı başlatan kişiler arasında yer aldığı rahatça söylenebilir. Adı geçen tür, Rossini'nin emeklilik yıllarında geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are thre main stages in Rossini's life: from 1810 to 1823 he worked in Italy. This was followed by his short French period (1823-1829); then came the years of his long retirement which he spent in France and in other countries. In Italy, he wrote and performed opera after opera; but the details of his life in that period is nearly unknown. Rossini began his creative activity as a traditional İtalian opera composer. Newertheless, his style has been continuously maturing. His napolitan operas (1815-1823) can be considered az the summit of his italian years. In France, one might say that Rossini took place among the initiators of French Grand Opera which would be developed after his retirement. In the first part of this study a short biography of the composer has been given. Part two contains brief analyses of his operas besides other details. VI