Mahmûd el-Mes'adî hayatı, edebî kişiliği, eserleri ve es-Sudd adlı tiyatrosunun teknik açıdan incelenmesi
Mahmoud al-Messadi's life, literature personality, works and technical examination of es-Sudd theater
- Tez No: 729336
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT UYLAŞ, DOÇ. DR. İLKNUR EMEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tunus, içerisinde yaşadığı karışıklıklar sebebiyle diğer Arap ülkelerine nazaran tiyatroyla geç tanışan bir ülkedir ve bu nedenle ülkede tiyatro alanında kaleme alınan eser sayısı oldukça azdır. Buna rağmen Tunuslu meşhur yazar ve düşünür Mahmûd el-Mes'adî, gerek tiyatro gerekse diğer edebî alanlarda önemli eserler kaleme almıştır. Kuşkusuz bu eserlerin başında“es-Sudd”(Baraj) adlı tiyatro oyunu gelir ve bu oyun, Arap edebiyatında önemli bir yere sahip olup tiyatro alanında kaleme alınmış nadide eserlerdendir. Bu çalışmada, genelde tiyatro kavramı ve Arap tiyatrosu ele alınmış olup özelde ise Tunus edebiyatında önemli bir yere sahip olan el-Mes'adî'nin“es-Sudd”(Baraj) adlı tiyatro oyunu incelenmiştir. Çalışmamız bir giriş bölümü ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın amacı, konusu, yöntemi ve son olarak araştırma ile ilgili kaynaklara yer verilmiştir. Birinci bölümde, bir Arap İslam ülkesi olan Tunus'un siyasi, sosyal ve kültürel durumundan bahsedilmiş ve bu konulara ek olarak genelde tiyatro özelde ise Arap edebiyatında tiyatro kavramlarının üzerinde durulmuştur. Çalışmamızın ikinci bölümünde Mahmûd el-Mes'adî'nin hayatı, edebî kişiliği ve eserlerinden bahsedilmiş ve bu konular detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmamızın son bölümünde ise el-Mes'adî'nin“es-Sudd”(Baraj) adlı eserinin incelemesine yer verilmiş ve çalışma bu şekilde sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tunisia is a country that met the theater late compared to other Arab countries due to the turmoil in it. For this reason, the number of works written in the field of theater in the country is very low. Despite this, the famous Tunisian writer and intellectual Mahmoud al-Messadi wrote important works in both theater and other literary fields. Undoubtedly, at the beginning of these works is his work“es-Sudd”(The Dam), which has an important place in Arabic literature and is one of the rare works written in the field of theater. In this study, the concept of theater has been explained in general, and al-Massadi's play“es-Sudd”(The Dam), which has an important place in Tunisian literature, has been examined in particular. Our study consists of an introduction, three main parts.In the introduction part, the purpose, subject, method of the research and finally the resources related to the research are given. In the first part, the political, social and cultural situation of Tunisia, which is an Arab and Islamic country, was mentioned. In addition to these subjects, theater in general and the concept of theater in Arabic literature in particular are emphasized. In the second part of our study, Mahmoud al-Messadi's life, literary personality and works were mentioned and these subjects were examined in detail. In the last part of our study, the analysis of al-Massadi's work named“es-Sudd”(The Dam)was included and the study was concluded in this way.