Çağdaş Tunus edebiyatında Hasan Nasr Ve Dâru'l-Bâşâ adlı romanının tahlili
An analysis of Hasan Nasr And his novel Dar Al-Basha in contemporary Tunisian literature
  1. Tez No: 1019938
  2. Yazar: YASEMİN FATMA BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY GÖKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Tunus edebiyatına bakıldığında şiirde Ebu'l-Kâsım eş-Şabbî; öyküde Ali ed-Dû'âcî ve Hasan Nasr; roman da ise Mahmud el-Mes'adî ve Muhammed el-'Arûsî el-Matvî gibi isimler ülkenin önde gelen edipleri arasında yer alırlar. Bağımsızlık sonrası öykünün önemli kalemlerinden biri olan Hasan Nasr, bu çalışmada roman bağlamında incelenmiştir. Hasan Nasr'ın Dâru'l-Bâşâ adlı romanı Arap dünyasında kaleme alınan en iyi 100 Arap romanı içerisinde yer almıştır. Ülkemizde Hasan Nasr ve eserleri hakkında herhangi bir çalışmanın olmayışı ve Dâru'l-Bâşâ adlı romanın oldukça dikkat çekişi biz araştırmacıları Hasan Nasr ve Dâru'l-Bâşâ adlı romanını incelemeye sevk etmiştir. Bu çalışmada öncelikle Tunus'un toplamsal yapısından, edebiyatından ve romanından bahsedilmiş, ardından Hasan Nasr'ın hayatı, eserleri, edebî kişiliği ve aldığı ödüller verilmiş ve son olarak da Dâru'l-Bâşâ adlı romanı teknik bakımdan tahlil edilmiştir. Umarız ki bu çalışma ülkemizde Tunus ve Mağrip ülkeleri hakkında yapılan çalışmaların artmasına ve literatüre katkı sağlamasına vesile olur.
Özet (Çeviri)
In Tunisian literature, prominent figures include Abu al-Qasim al-Shabbi in poetry; Ali al-Du'aji and Hassan Nasr in the short story; and Mahmud al-Mas'adi and Muhammad al-'Arusi al-Matwi in the novel. Hassan Nasr, a pivotal figure in post-independence short fiction, is evaluated in this study through the lens of the novel. His work, Dar al-Basha, is recognized among the top 100 Arabic novels of all time. The lack of prior research on Hassan Nasr and his oeuvre in our country, alongside the profound impact of Dar al-Basha, has prompted us to undertake an in-depth analysis of both the author and this specific novel. Accordingly, this study first outlines the social fabric, literature, and novel tradition of Tunisia; it then delineates Hassan Nasr's biography, works, literary persona, and awards; and concludes with a technical analysis of Dar al-Basha. We hope this study will enrich the existing literature and foster further academic research on Tunisia and the Maghreb region.