Ali b. Mecduddin Musannifak ve er-Reşad fi şerhi İrşadi'l-Hadi adlı eserinin edisyon kritiği
Editioncritique of er-Reşad fi şerhi irşadi'l-Hadi by Ali b. Macduddin Musannifak
  1. Tez No: 125558
  2. Yazar: HALİL ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. SADİ ÇÖGENLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ 'ALÎ B. MECDUDDÎN MUSANNİFEK VE“ER-REŞÂD FÎ ŞERHİ İRŞÂDİ'L-HÂDΔADLI ESERİ Halil ÖZCAN Danışman: Prof. Dr. M. Sadi ÇÖGENLİ 2003-Sayfa: XVII+50+210 Jüri: Prof. Dr. M. Sadi ÇÖGENLİ Prof. Dr. Süleyman TÜLÜCÜ Doç. Dr. Turgut KARABEY Doç. Dr. Musa YILDIZ Yrd. Doç. Dr. H. İbrahim TANÇ Arapça, konusu Arap dili olan birçok araştırmaya ve geçmişi ile bugünü arasında irtibatı sağlayan evreler içerisinde kendisini geliştiren ve olgunlaştıran güçlü bağlara ihtiyaç duymaktadır. Çalışmamıza konu olan Musannifek'e ait er- Reşâdfî şerhi Îrşâdi'l-Hâdî adlı eser de bu bağlardan birini oluşturmaktadır. Bu çalışmada hakkında herhangi bir akademik çalışmanın yapıldığına rastlamadığımız 'Alî b. Mecduddîn Muhammed b. Muhammed b. Mes'ûd b. Mahmûd b. Muhammed b. 'Umer eş-Şâhrûdî el-Bistâmî Musannifek'in yaşadığı dönem, hayatı, tahsili, hocaları, ilmî şahsiyeti ve eserleri ele alınmış ve müellifin adı geçen eserinin edisyon kritiği yapılmıştır. Bistâmî veya Şâhrûdî lâkaplanyla da anılan müellifin, ilim dünyasına İslâmî ve edebî ilimlerin muhtelif sahalarında 40'm üzerinde eser verdiği tespit edilmiştir. Eser, Sa'duddîn et-Taftâzânî (öl. 791/1388)'nin“İrşâdu'l-Hâdî”adlı eserine 'Alî b. Mecduddîn Musannifek'in“er-Reşâdfî şerhi Îrşâdi'l-Hâdî”adı ile yazdığı şerhi ihtiva etmektedir. Eserin tespit edebildiğimiz dört nüshasını elde edebildik. Başka bir nüshanın kaydına rastlayamadığımız eserin, bu sahada yeteri kadar tanınıp yaygınlaşmadığı görülmektedir. Çalışmada, eserin herhangi bir nüshası esas alınmaksızın mevcut nüshaların tümü dikkate alınıp, doğru metin çıkarılmaya çalışılmıştır. Musannifek'in, bu eserini kaleme alırken kendisinden önce yaşamış dilcilerin hemen hemen tamamına ve bazı tefsir, fıkıh ve hadisçilere müracaat ettiği görülmektedir. Yine tespitlerimize göre müellif eserini telif ederken, çoğu nakilleri, aslını değiştirmeden el-Muhakkik. er-RacJî'nin Şer hu 'r-Radî 'ale 7- Kâfiye' sinden, el-İsferâyînî'nin Lubbu'l-elbâb' mdan, es-Sekkâkî'nin el- Mîftâlfmdan Zemahşerî'nin el-Keşşâfmdan ve el-MufctşşaV nidan, İbnu'l- Hâcib'in el-îdâh'mdan ve el-Kâfıye' sinden almıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. THESIS 'ALÎ B. MACDUDDÎN MUSANNİFAK AND“AL-RAŞAD FÎ ŞARH İRŞAD AL-HADİ”Halil ÖZCAN Supervisor: Prof. Dr. M. Sadi ÇÖGENLİ 2003-Page: XVII+ 50+210 Jury: Professor M. Sadi ÇÖGENLİ Professor Süleyman TÜLÜCÜ Associate Professor Turgut KARABEY Associate Professor Musa YILDIZ Assistant Professor H. İbrahim TANÇ Arabic needs strong links that develop and strengthen itself within stager that provide connetion between its past and present and a number of studies whose language is Arabian Musannifak's“al-Reşad fi şarh İrşad al-Hadi”, which is our conceren in our study, provides one of such links. In this study, the life of Ali b. Macduddin Muhammad b. Muhammad b. Mas'ûd b. Mahmûd b. Muhammad b. 'Umar eş-Şahrudi al-Bistamî Musannifak, his education teachers, the period he lived in, his literary career and works are examiend and the editional critic of the mentioned work is done. We have not encoundtered any academic studies on this auther. It has been found that the author, also known as Bistami or Şahrudi, wrote more than 50 works in various fields of Islamic and literary Sciencs. The work includes 'Ali b. Macduddin Musannifak's commentary on Sa'duddin al- Taftâzânî's“İrşad al-Hadi”entitled“al-Raşad fi şarh İrşad al-Hadi”We have obtanied four copies of the work. It is seen that work, whose other copies we have not encountered, is not known to people enought in this study, all copies available were taken into consideration and the true extract was tried to be reached. It is observed that Musannifak referred to almost all of the previous linguists, and to some of Koran interpreters, Islamic law experts and other took most citings from al-Muhakkik al-Radi's al-Muhakkik al-Radî'nin Şarh al-Radî ala al-Kafıye al-İsferayini's Lubb al-albab, al-Sakkâkî's al-Mî/tâk* Zamahşarî's al-Kaşşâf and al-Mufassal, İbn al-Hacib's al-îdah and al-Kafıye without changing the real versions of them.,*|8^ rfvi