Variational smoothing for extended target tracking with random matrices
Rastlantısal matrisler ile büyük hedef takibi için varyasyonel düzgünleştirme
  1. Tez No: 729366
  2. Yazar: SAVAŞ ERDEM KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUT ORGUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezde, rastlantısal matris tabanlı büyük hedef takibi (BHT) için iki Bayesyen düzgünleştirici sunulmuştur. Sunulan düzgünleştiriciler varyasyonel Bayes tekniği tabanlıdır ve oryantasyonlu ve oryantasyonsuz büyük hedef takip modelleri için türetilmiştir. Feldmann vd.'nin ve Tuncer ve Özkan'ın rastlantısal matris modelleri sırasıyla oryantasyonsuz ve oryantasyonlu büyük hedef modelleri olarak kullanılmıştır. Her düzgünleştiricinin performansı iki ayrı senaryo üzerinde yapılan simülasyonlar ile değerlendirilmiştir. Her iki model için türetilen varyasyonel düzgünleştiricilerin, manevra yapmayan hedef senaryosunda literatürde yakın zamanda verilen önceki düzgünleştiriciden daha iyi performans gösterdiği görülmektedir. Öte yandan oryantasyonsuz modeli kullanan düzgünleştiricinin performansının manevralı senaryoda beklentilerin oldukça altında kaldığı gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, oryantasyonlu modeli kullanan düzgünleştiricinin performansı manevralı senaryoda çok az düşüş göstermiştir. Genel olarak tezde elde edilen sonuçlar göstermektedir ki: -varyasyonel yaklaşım kullanılarak türetilen düzgünleştirici literatürdeki düzgünleştiriciden daha iyi sonuç vermektedir, -belirgin oryantasyon modellemesi manevra yapan büyük hedefleri izlemek için filtreleme kadar düzgünleştirmede de faydalıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two Bayesian smoothers are proposed for random matrix based extended target tracking (ETT). The proposed smoothers are based on the variational Bayes techniques and they are derived for an extended target model without and with orientation. The random matrix models of Feldman et al. and Tuncer and Özkan are used as the extended target models without and with orientation, respectively. The performance of both smoothers is evaluated using simulation results on two different scenarios. It is seen that the variational smoothers derived for both models outperform the previous smoother recently given in the literature on the scenario with a non-maneuvering target. On the other hand, it is seen that the performance of the smoother for the model without orientation is reduced significantly below expectations on the scenario with maneuvers. Nevertheless, the smoother for the model with orientation is shown to have little performance degradation in the maneuvering scenario. Overall the results obtained in this thesis show that: -the variational approach results in better smoothers than the existing smoother in the literature, -the explicit modeling of orientation is beneficial in smoothing as well as filtering for tracking maneuvering extended targets.