ASTM E519 diyagonal kayma deneyine göre gazbeton duvarlarda numune boyut etkisinin incelenmesi
Investigation of sample size effect on AAC walls according to ASTM E519 diagonal shear test
  1. Tez No: 729367
  2. Yazar: NİLAY SABAHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BİKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yığma veya çerçeve sisteme sahip yapılardaki duvarların kayma dayanımının gerçeğe en yakın şekilde belirlenebilmesi, yapının sismik performansının doğru tahmin edilmesi açısından oldukça önemlidir. Duvarların kayma dayanımı, yapının yük taşıma kapasitesini, sünekliğini ve rijitliğini etkileyebileceğinden, dayanımlarının doğru tespit edilmesi gereklidir. Duvar kayma dayanımının belirlenmesi amacıyla ulusal/uluslararası çeşitli standartlar mevcuttur. Bunlardan en yaygın olarak kullanılan ASTM E519 standardında kayma dayanımı, 120x120 cm boyutlarındaki numunelerin deneye tabi tutulması ile belirlenmektedir. Ancak araştırmalarda, maliyet, işçilik, kolaylık ve laboratuvar imkânları gibi çeşitli gerekçelerle standartta belirtilen boyutlardan daha küçük numunelerin deneylerde kullanıldığı göze çarpmaktadır. Yapılan araştırmalar, numune boyutunun kayma dayanımı üzerindeki etkisinin değerlendirilmesinde veya standartta belirtilenden daha küçük ölçekli duvar numune deney sonuçlarının asıl ölçüdeki numunelere dönüştürecek bir korelasyonda kullanılmak üzere gereken deneysel verilerin yetersiz olduğu görülmektedir. Bu çalışmada, ASTM E519'da belirtilen numune boyutundan daha küçük 5 farklı boyuttaki gazbeton duvar numunelerinin dayanımları deneysel olarak incelenmiştir. Çalışma sonucunda, gazbeton duvar numune boyutlarının ASTM E519 standardından daha küçük boyutlarda alındığında, standardın gerektirdiği boyutlardan elde edilenlere göre daha yüksek kayma dayanımlarının elde edildiği görülmüştür. Bu çalışmada gazbeton duvar panelleri üzerine yapılan deneysel çalışmalar sonucunda, numune boyutları ile diyagonal kayma dayanımları arasındaki ilişki grafik olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is very important to determine the shear strength of the walls in the structures with masonry or frame system as close to the truth in terms of estimating the seismic performance of the structure correctly. Since the shear strength of the walls can affect the load bearing capacity, ductility and rigidity of the structure, it is necessary to determine their strength correctly. There are various national/international standards for determining the wall shear strength. In the most widely used ASTM E519 standard, shear strength is determined by testing 120x120 cm samples. However, it is striking that samples smaller than the dimensions specified in the standard are used in the experiments for various reasons such as cost, workmanship, convenience and laboratory facilities. Studies show that there is insufficient experimental data to be used in evaluating the effect of sample size on shear strength or in a correlation that will convert wall sample test results with smaller scales than specified in the standard to actual size samples. In this study, the strengths of 5 different sizes of aerated concrete wall samples smaller than the sample size specified in ASTM E519 were experimentally investigated. As a result of the study, it was observed that higher shear strengths were obtained when the aerated concrete wall sample sizes were taken in smaller sizes than the ASTM E519 standard, compared to those obtained from the dimensions required by the standard. In this study, as a result of experimental studies on aerated concrete wall panels, the relationship between sample sizes and diagonal shear strengths is presented graphically.