Tek seans ve çok seansta endodontik kök kanal yenileme tedavisi sonrası farklı kök kanal patlarının dentin tübül penetrasyonlarının konfokal lazer taramalı mikroskop kullanılarak değerlendirilmesi.
Evaluation of dentine tubule penetration of different root canal sealers by confocal laser scanning microscobe after single and multiple visit endodontic retreatment.
  1. Tez No: 729442
  2. Yazar: OĞUZHAN AKKOÇAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH KARATAŞLIOĞLU, DOÇ. DR. BERİVAN TUĞBA TÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Giriş-Amaç: Eski tedaviden artık olarak kalan materyaller ve CaOH'in kök kanal sisteminden tamamen uzaklaştırılamaması göz önünde bulundurulduğunda, tedavinin başarısı üzerinde sızdırmazlık özelliği sağlayarak büyük katkıda bulunan kök kanal patlarının dentin tübüllerine penetrasyonlarının etkilenebileceği düşünülmektedir. Bu tez çalışmasında, tek seans ve çok seansta tamamlanan cerrahi olmayan kök kanal yenileme tedavisinde farklı kanal patlarının dentin tübüllerine penetrasyonlarının değerlendirilmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal-Metod: 40 adet mandibular tek kanallı premolar diş toplanmış ve genişletme işlemlerinin tamamlanmasından sonra rhodamine B boyası ile karıştırılmış AH plus ile doldurularak 4 gruba ayrılmıştır. Fluoroscein C boyası ile karıştırılmış 1 seansta AH plus, 1 seansta BC sealer, 2 seansta AH ve 2 seansta BC sealer kullanılarak kanal tedavisi tekrarları tamamlanan dişler apikal, orta ve kuronal üçlüden olacak şekilde kesitlere ayrılmıştır. Örnekler konfokal lazer taramalı mikroskop altında incelenip kanal patı penetrasyon alanları ve maksimum penetrasyon derinlikleri kaydedilmiştir. Sonuç: İstatistiksel değerlendirmeler sonucunda kuronal ve apikal kesitlerde yöntem ya da kullanılan kanal patı farketmeksizin herhangi bir farklılık gözlenmezken penetrasyon alanları ve derinlikleri kuronalden apikale doğru gidildikçe azaldığı gözlenmiştir. Orta üçlüde en iyi penetrasyon alanı 1 seans AH grubunda gözlenirlen en iyi penetrasyon derinliği 2 seans BC grubunda gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Considering remaining filling materials from the initial treatment and remnants of CaOH, dentinal penetrations of root canal sealers which directly influences the sealing ability and the outcome of the treatment, may be challenged. The aim of this study is to compare dentinal tubule penetration of two different sealers under single visit or double visit conditions. Methodology: 40 single rooted mandibular molar teeth were gathered. After shaping prosedures, roots were filled with a mixture of Rhodamine B dye-AH plus sealer and samples were sorted into 4 different groups. Retreatment prosedures were completed with sealers mixed with Fluorescein C as following: 1 visit AH, 1 visit BC, 2 visit AH, 2 visit BC. Teeth were separated to get samples from cronal, middle and apical thirds. Samples were analyzed using confocal laser scanning electron microscobe to measure penetration depths and areas. Results: Statistical analyses showed no significant difference regardless of the sealer used in cronal and apical thirds and penetration depth and area decreased significantly moving from cronal to apical. 1 visit AH plus showed the best penetration area and 2 visit BC showed best penetration depth in the middle third samples.