Hematopoetik kök hücre transplantasyonu uygulanan bireylerde sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Investigation of healthy living behaviors and quality of life in individuals with hematopoietic stem cell transplantation
  1. Tez No: 729527
  2. Yazar: SEVDA ÖZGE KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hematoloji, Hemşirelik, Onkoloji, Hematology, Nursing, Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Araştırma hematopoetik kök hücre transplantasyonu uygulanan bireylerde altı ay ve sonrasında sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve yaşam kalitesini incelemek amacı ile tanımlayıcı bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini bir üniversite hastanesinde altı ay ve daha uzun süre önce hematopoetik kök hücre transplantasyonu olan yetişkin bireyler oluşturdu. Araştırmanın örneklemini olasılıksız örnekleme yöntemlerinden gelişigüzel örnekleme yöntemiyle araştırmaya dahil olan 76 olgu oluşturdu. Veriler; Hasta Bilgi Formu, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği –II, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği ve FACT-BMT ölçeği ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel analizler, bağımsız gruplar t testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi ve Spearman korelasyon analizi ile gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
The study was carried out as a descriptive work to analyze healthy life behaviors and quality of life in individuals with hematopoietic stem cell transplantation in 6 months and later. The scope of the study consisted of adults who had hematopoietic stem cell transplantation six or more months ago in a university hospital. The sample of the study consisted of 76 cases who included in the study that is carried out via the random sampling method. The data were collected through Information Form, Healthy Lifestyle Behaviors Scale –II, SF-36 Quality of Life Scale and FACT-BMT scale. The evaluation of the data has been done through descriptive statistical analyzes, independent groups t-test, Mann-Whitney U tests, Kruskal-Wallis test and Spearman correlation analysis.