İmâmü'l-Haremeyn el-Cüveynî'de rü'yetullah
Ruyetullah in Imam al-Haremeyn al-Juwaynî
- Tez No: 729543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kur'ân-ı Kerim ve hadislerde rü'yetullah ile ilgili bazı ifadeler bulunmaktadır. Kelâm ilminde ise bu konu itikadî bir mesele olarak incelenmektedir.“İmamü'l Haremeyn el-Cüveynî'de Rü'yetullah”isimli bu çalışma kelâm ilminde önemli bir yeri olan rü'yetullah meselesini Cüveynî ekseninde ele almaktadır. Cüveynî, mütekaddimûn döneminin önemli şahsiyetlerinden almış olduğu birikimleri daha da ileriye götürerek, kendi düşünce ve yöntemleriyle geliştirmektedir. Geliştirdiği sistem ve birikimi müteahhirûn döneminin önemli isimlerine aktarmaktadır. Bu sebeple Cüveynî, hem dönemsel hem de sistemsel olarak kelâm tarihinin önemli temsilcilerindendir. Rü'yetullah meselesini Cüveynî'nin kelâm sisteminde incelenmesi akıl ve nakil odaklı bir inceleme gerektirmektedir. Rü'yetullah ekollerin ontoloji, epistemoloji ve tabiat anlayışlarına göre ele aldıkları farklı boyutları olan bir konudur. Kelâm ekolleri tarafından ele alınan rü'yetullah meselesinde, Ehl-i sünnet rü'yetullahı kabul ederken, i'tizâlî düşünce sistemi akılcı yaklaşımlarıyla görmenin gerçekleşmesini bir takım şartlara bağlayarak rü'yetullahı reddetmektedir. Cüveynî, rü'yetullah meselesinde mensubu olduğu Eş'arî itikadını takip eder, ona göre Allah'ın (c.c.) görülmesi aklen câiz, naklen vâcibtir. Allah'ın (c.c.) görülmesinin mümkün olduğu konusunda meseleyi, naklî ve aklî delillerle temellendiren Cüveynî, bunu yaparken hocalarının birikimlerinden faydalanmanın yanı sıra kendi sistemsel savunularını da sunmaktadır. Cüveynî, naklî delillere göre rü'yetullahın gerçekleşeceğini savunurken, rü'yetullahı reddedenlerin aklı kullanarak yapmış oldukları çıkarımlara ise yine aklî deliller ile cevap vermektedir.
Özet (Çeviri)
There are some expressions about ruyetullah in the Qur'an and hadiths. On the other hand, this issue is examined as a matter of faith in the science of kalam. This study named“Ruyetullah in İmam al-Haramayn al-Juwaynî ”deals with the issue of ruyetullah, which has an important place in the science of kalam, on the axis of Juwaynî. Juwaynî develops the knowledge he received from the important personalities of the pre-existing period, with his own thoughts and methods, by taking it further. He transfers the system and knowledge he developed to the important names of the contractor period. For this reason, he is one of the important representatives of the history of kalam, both periodically and systematically. Examining the issue of ruyetullah in Juwaynî's kalam system requires an analysis focused on reason and transmission. Ruyetullah is a subject with different dimensions that schools deal with according to ontology, epistemology and nature understanding. While the Ahl as-Sunnah accepts ruyetullah, the itizâlî thought system rejects ruyetullah with its rational approaches, depending on certain conditions. Juwaynî follows the Ash'ari belief that he is a member of in the issue of ruyetullah, and according to him, seeing Allah (c.c.) is rationally permissible, and is obligatory. Basing the issue on the possibility of seeing Allah (c.c.) with rational proofs, Juwaynî presents his own systemic defenses as well as benefiting from the experience of his masters. While Juwaynî argues that ruyetullah will come true according to the narrated evidence, he also answers the inferences made by those who reject ruyetullah using reason, with rational proofs.