Fiyat belirleme bağlamında çıpalama etkisi: İstanbul Üniversitesi öğrencilerine yönelik bir araştırma
Anchoring effect in the context of price setting: A study on Istanbul University students
- Tez No: 729552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMRE ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İktisatta ana-akım yaklaşım, insanların rasyonel bireyler olduğu ve bu rasyonelliğin günlük davranış ve tutumlarını belirlediği yönündedir. Piyasalardaki fiyatların da yine arz-talep kanunu kapsamında piyasadaki denge durumuna göre belirlendiği varsayılmaktadır. Davranışsal iktisat bu yaklaşıma insanların çeşitli bilişsel sezgisel yanlılıkları ve bilişsel önyargıları olduğunu ileri sürerek alternatif yaklaşım sunmaktadır. Bu çalışmada fiyat belirlemenin arz-talep kanunundan ziyade başka etkenlerden kaynaklanabildiğini ortaya koymak üzere yapılmıştır. İlk başta maruz kalınan herhangi bir sayı veya kıyaslamalı hazırlama (priming) insanların sonraki kararlarını etkileyip bu başlangıç noktasına konumlandırmakta ve insanlar çoğunlukla (neredeyse hiçbir zaman) bunun bilinçli olarak farkına varamamaktadır. Araştırma, sağlanan rastgele bir sayının bireylerin bazı tüketici ürünlerine ödemek isteyecekleri fiyatları nasıl etkileyeceğini belirleyecek şekilde tasarlandı. Araştırma sonucunda fiyatların başlangıçtaki rastgele sayılardan etkilendikleri ancak aynı kategorideki ürünlerde birbirlerine kıyasla tutarlı fiyatların oluştukları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The mainstream approach in economics is that people are rational individuals and this rationality determines their daily behavior and attitudes. It is assumed that the prices are determined according to the equilibrium situation in the market within the scope of the law of supply and demand. Behavioral economics offers an alternative approach to this context, arguing that people have various cognitive heuristics and cognitive biases. In this study, it was conducted to reveal that price determination may be caused by other factors rather than the law of supply and demand. Any initial exposures of a random number or comparative priming influences people's subsequent decisions and inclines them to this starting point, and people often (almost never) are consciously aware of this.The research is designed to determine how a provided random number would affect the prices individuals are willing to pay for some consumer products. As a result of the research, it has been observed that the prices are affected by the initial random numbers, but consistent prices are formed compared to each other for the products in the same category.