Anayasayı ihlal suçu (TCK md. 309)
The offence of attempting to overthrow the Turkish constitutional order (TCC art. 309)
- Tez No: 729553
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR SEVDİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Birden fazla tanım, başlık ve sıfata sahip olan Anayasayı ihlal suçu, yasa sözünde cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs edenlerin işlediği suç olarak düzenlenmiştir. Bir teşebbüs suçu olan Anayasayı ihlal suçunun işlendiğinin kabul edilmesi için, kullanılan cebir ve şiddetin elverişli olması gerekecektir. Farklı sonuçlara teşebbüsün öngörüldüğü bu suça ilişkin değerlendirmeler, çoğu zaman suçun unsurlarının dışına çıkarak yorumlanmış, Anayasayı ihlal suçu farklı ideolojilerin birbirlerini bastırma çabalarında öne sürülen bir joker suç olarak Türkiye hafızasında yer edinmiştir. Anayasayı ihlal suçunun ceza hukukunun morfolojisine uygun biçimde, başta özgürlük ve güvenlik hakkı ve lekelenmeme hakkı olmak üzere, insan haklarına ket vurmadan yorumlanması; Anayasal düzen, siyasal iktidar, elverişli hareket, teşebbüs, cebir ve şiddet kavramlarının ideolojik çarptırmalardan arındırılarak ele alınması ve“Anayasal suç”gibi suç hukukunun içini boşaltan kavramların geçerliliğinin sonlandırılması için öğreti ve uygulamadaki çalışmalar sürmektedir. Bu çalışma, devletin güvenliği ile bireyin özgürlüğünü karşı karşıya getirmeyen bir anayasayı ihlal suçu tahayyülünün mümkün olup olmadığını geçmişten günümüze anayasayı ihlal yargılamalarından örneklerle değerlendirmek üzere hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
A crime that is forced to wear too many hats, crime of attempting to overthrow constitutional orders is regulated as an attempted crime committed by those who uses force and violence in the word of the law; attempt to abolish the order, stipulated by the Constitution of the Republic of Turkey or to replace this order or to prevent the actual implementation. As an attempted crime, actions regarding this crime must be favorable. In a political extent; evaluations regarding this prerequisite and attempting to different outcomes have often been interpreted beyond the elements of the crime. Interpreting this crime in accordance with the morphology of the criminal law, without compromising human rights, in particular the right to freedom and security and the right not to be tarnished is a tough line to walk. Therefore, studies in doctrine and practice are continuing to deal with the concepts of constitutional order, political power, favorable action, attempt, coercion and violence from this perspective and to terminate the validity of pseudo-concepts such as“constitutional crime”. This study has been prepared to reveal the ongoing envisioning of a violation of the Constitution, which does not put the security of the state before the freedom of the individual.