Acil serviste pulmoner emboli tanısı alan hastalarda plazma kimerin düzeylerinin araştırılması
Reserch of plasma chemerin levels in patients diagnosed with pulmonary embolism in the emergency department
  1. Tez No: 729570
  2. Yazar: AZİZ BERK TERZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SALT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dünyada mortalite sebeplerinin önde gelen hastalıklarından biri pulmoner tromboembolidir. Nonspesifik başvuru şikayetleri olması sebebiyle insidansı kesin bilinmemekle beraber çalışmalarda 60-70/100.000 gibi yüksek bir değere sahiptir. Pulmoner emboli tanısı alan hastaların kliniği ciddi ve mortal sonuçlanabilmektedir. Bu akut patoloji sebebiyle acil servislerde hastalar hızlı tanı konulmalı ve tedaviye başlanılmalıdır. Başvuru kliniği basit bir atipik göğüs ağrısından ciddi solunum yetmezliğine kadar, geniş bir yelpazede olması sebebiyle öntanılara birçok hastalık girmektedir. Klinik tanıdan şüphelenmek ve mortal seyredebilecek bir tablonun tanısını erken koymak son derece önemlidir. Rutin olarak kullanılan laboratuvar testleri içerisinde akut pulmoner embolide tanı koydurucu bir biyomarker bulunmamaktadır. Bu sebeple iskemik hastalıklarda artması beklenen kimerinin pulmoner emboli hastalarında tanısal değerliliğini araştırmak istedik. Çalışmamız 3. Basamak bir üniversite hastanesinin acil servisinde prospektif ve tek merkezli olarak yapıldı. Çalışmamıza, çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 50 PTE hastası ve 25 kişilik sağlıklı kontrol grubu dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Pulmonary thromboembolism is one of the leading causes of mortality in the world. The incidence is not known for certain due to non-specific application complaints but it has a high value of 60-70/100.00. The patients diagnosed with pulmonary embolism has a serious clinical and can result in mortality. Because of this acute pathology, patients must be diagnosed rapidly in the emergency room and treatment must be started. Preliminary diagnosis has various diseases because application clinic has a wide variety of symptoms from atypical chest pain to severe respiratory failure. Suspecting the clinical diagnosis and foreseeing a case which can be mortal is highly important. There is no biomarker to diagnose acute pulmonary embolism in frequently used laboratory tests. For this reason, we wanted to research the diagnostic value of the expected increase in chemerin of ischemic diseases in pulmonary embolism patients. Our study has been made in a tertiary hospital's emergency room prospectively and it's monocentric. Our study consists of 50 patients and a control group of 25 people who meets the inclusion criteria.