İmplant destekli sabit protetik tedavi sonrası kuron boyu/implant boyu oranının peri-implant doku sağlığına etkisinin klinik ve radyografik olarak değerlendirilmesi: Retrospektif çalışma
Clinical and radiographic evaluation of the effect of crown length / implant length ratio on peri-implant tissue health on implant supported fixed prosthetic treatment:a retrospective study
- Tez No: 729569
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA BALTACIOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada; kuron boyu/implant boyu (K/İ) oranının, periimplant doku sağlığına etkisinin klinik ve radyografik olarak değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Aynı zamanda; K/İ oranı, implant rehabilitasyonunun lokalizasyonu, restorasyon türü, cerrahi bölgenin antagonistinde bulunan restorasyonun türü, olası mekanik komplikasyonlar ve periimplant doku sağlığının birbirlerine göre olası ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya, 2017-2019 yılları arasında implant cerrahisi uygulanan ve protetik rehabilitasyon sonrası 6-48 ay arası takip edilen 107 hasta (implant sayısı; 400) dahil edildi. Hastaların son kontrol seansları sırasında klinik periimplant parametreleri ve panoramik radyografları kaydedildi. Tüm radyografik ölçümler 'Image J' programı kullanılarak gerçekleştirildi. Elde edilen tüm veriler istatistiksel olarak analiz edildi. SONUÇLAR: K/İ oranının; restorasyon türü, cerrahi bölgenin antagonistinde bulunan restorasyonun türü, olası mekanik komplikasyonlar ve implant markası üzerinde Pearson Ki-kare testine göre önemli bir etkisi olduğu gözlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
AIM: In this study; It was aimed to clinically and radiographically evaluate the effect of crown length/implant length (C/I) ratio on periimplant tissue health. Also; It was aimed to evaluate the possible relationships between the C/I ratio, the location of the implant rehabilitation, the type of restoration, the type of restoration in the antagonist of the surgical site, possible mechanical complications and periimplant tissue health. MATERIALS AND METHODS: A total of 107 patients (number of implants; 400) who underwent implant surgery between 2017 and 2019 and were followed up for 6-48 months after prosthetic rehabilitation were included in this study. Clinical periimplant parameters and panoramic radiographs of the patients were recorded during the last follow-up sessions. All radiographic measurements were performed using the 'Image J' program. The data obtained were analyzed statistically. RESULTS: It was observed that the C/I ratio had a significant effect on the type of restoration, the type of restoration in the antagonist of the surgical site, possible mechanical complications and implant brand according to the Pearson Chi-square test (p0.05).