Dispepsili hastalardan alınan mide biyopsilerinde Sydney sınıflama sistemine göre premalign lezyonların değerlendirilmesi
Analysis of premalign lesions according to the sydney classification system in the stomach biopsies taken from patients with dyspepsia
- Tez No: 729577
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DURSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu çalışmada, gastrik premalign lezyonları olan dispepsili hastaların histopatolojik incelemelerindeki Sydney sınıflama sistemine göre derecelendirilen parametrelerin birbirleri ve çok sayıda demografik özellikle olan ilişkisini araştırmayı hedefledik. Yöntem ve Gereçler: Çalışmamızda 2016-2021 yılları arasında Atatürk Üniversitesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji polikliniklerine başvuran, 18 yaş üstü olan, dispepsi tarifleyen, endoskopik biyopsi yapılan hastalar retrospektif olarak ele alındı. İncelemeye alınan hastaların demografik özellikleri ve patolojik bulguları incelendi. Çalışmanın tamamında p ≤ 0,05 değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Toplam 500 hastanın dâhil olduğu çalışmamızda hastaların 283'ü (%57) kadın hastaydı. Hastaların yaş ortalaması 54,25 ± 15,482 idi. Hastalardan şehir merkezinde yaşayanlar ve
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate the relationship between the parameters graded according to the Sydney classification system and many demographic characteristics in the histopathological examinations of dyspepsia patients with gastric premalignant lesions. Material and Method: In our study, patients over the age of 18 who applied to the Atatürk University Internal Medicine and Gastroenterology outpatient clinic between 2016-2021, who were diagnosed with dyspepsia and underwent endoscopic biopsy, were evaluated retrospectively. Demographic characteristics and pathological findings of the patients included in the study were examined. A value of p ≤ 0.05 was considered statistically significant throughout the entire study. Results: In our study, which included a total of 500 patients, 283 (57%) of the patients were female patients. The mean age of the patients was 54.25 ± 15,482. The majority of patients were those living in the city center and those aged < 55 years. The majority of patients diagnosed with H.pylori gastritis were women, those aged