Yeni medyadaki reklam mecralarının grafik tasarım ile etkileşimi
Interaction of advertisign media with graphic design
  1. Tez No: 729578
  2. Yazar: BUSE EMECEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada yeni medyadaki reklam mecralarının grafik tasarım ile etkileşiminin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda çalışmada ilk olarak yeni medya kavramı, özellikleri, temel bileşenleri, reklam türleri, yeni medya kullanımı ve etkileri ele alınmıştır. Diğer bölümde grafik tasarım tanımlanmış, tasarım ilkeleri, süreçleri, yeni medyanın gelişiminde tasarım ilkeleri, süreçleri ve grafik tasarımcının görevleri, renklerin tasarıma etkisi anlatılmıştır. Sonrasında yeni medyadaki reklam mecralarının grafik tasarımla etkileşimi mevcut literatür ışığında uygulama alanları ve yeni medya ortamlarında grafik tasarım olarak değerlendirilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda yeni medya ile grafik tasarımın ayrılmaz bir ikili olduğunu söylemek mümkündür. Grafik tasarım olmadan geleneksel medyada da dijital medyada da tasarım yapıyor olmak mümkün değildir. Yeni medya ortamları grafik tasarımın kapsamını genişletmiş, bağlantılar, ikonlar, semboller, işaretler ve kısa yollar gibi yeni medyanın ana bileşenleri grafik tasarım algısını şekillendirmiştir. Dolayısıyla dijital reklam mecralarında da bu etkileşim oldukça önemlidir. Reklamlarda tasarımın etkili şekilde yapılması kuruluşların başarıya ulaşmasında anahtar rol oynamaktadır. Grafik tasarımcıların kullanılan reklam türüne, kullanılacak ortama uygun tasarımlar oluşturması başarının elde edilmesindeki önemli noktadır. Reklamcılıkta etkili grafik tasarımlar, bir görüntünün gerçekten öne çıkmasını ve paylaşılmasını sağlayan şeyin ne olduğunu keşfetme planlarını vurgulayacaktır. Ayrıca doğru grafik tasarım müşterilerle etkileşim kurmanın önemli bir yolu olarak marka bilinirliği oluşturmakta ve müşterinin karar verme sürecini olumlu yönde etkilemektedir. Yeni medya ortamlarında tasarım ögeleri basılı medyadan farklıdır ve yaygınlaşmasıyla, tüketicinin ilgisini çekebilmek için farklı tasarım formatlarının uygulanması kaçınılmaz olmuştur. Günümüzde aktif olarak dijital-sosyal medya pazarlanması kullanılmaktadır. Kurumların geleneksel medya pazarlamasından çok yeni medya reklamlarına yön vermesindeki en büyük sebep istedikleri kitleye kolay ve hızlı ulaşabiliyor olmasıdır. Grafik tasarımcıların da hedef kitleye, ön plana çıkarılmak istenen hizmete ve ürüne yönelik yaptığı reklamlarla başarı oranları artmaktadır. Grafik tasarımın reklam üzerindeki önemini anlamak ve kabul etmek zorunlu hale gelmiştir. Günümüzde yeni medyanın çok güçlü bir reklam mecrası olarak görülmesi şaşırtıcı değildir. Ancak anlaşılmalıdır ki, seyircinin karakteri aynı kalır. Reklamlarla ilgilendikleri zaman tıklayacaklar. Çekici olmayanları görmezden geleceklerdir. Bu noktada grafik tasarımın reklamlar üzerinden ne kadar önemli, etkili rol oynadıklarını anlamakta mümkündür. Vazgeçilmez olduğu bilinmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the interaction of advertising channels in new media with graphic design. In this direction, first of all, the concept of new media, its features, basic components, advertising types, use of new media and its effects are discussed. In the other part, graphic design is defined, design principles, processes, design principles and processes in the development of new media, the tasks of the graphic designer, the effect of colors on design are explained. Afterwards, the interaction of advertising channels in new media with graphic design was evaluated as application areas and graphic design in new media environments in the light of existing literature. As a result of the study, it is possible to say that new media and graphic design are an inseparable duo. It is not possible to design in traditional and digital media without graphic design.New media environments have expanded the scope of graphic design, and the main components of new media such as links, icons, symbols, signs and shortcuts have shaped the new graphic design perception. Therefore, this interaction is also very important in digital advertising channels. Effective design in advertisements plays a key role in the success of organizations. Here, the key point in achieving success is that graphic designers create designs suitable for the type of advertisement used and the environment to be used. Effective graphic designs in advertising will highlight plans to explore what makes an image truly stand out and be shared. In addition, the right graphic design creates brand awareness as an important way of interacting with customers and positively affects the customer's decision- making process. Design elements in new media environments are different from print media, and with its spread, it has become inevitable to apply different design formats in order to attract the attention of the consumer. Today, digital-social media marketing is actively used. The biggest reason why institutions direct new media advertisements rather than traditional media marketing is that they can reach the audience they want easily and quickly. The success rates of graphic designers increase with the advertisements they make for the target audience, the service-product that they want to highlight. Thus, it has become imperative to understand and accept the importance of graphic design on advertising. It is not surprising that new media is seen as a very powerful advertising medium today. But it must be understood that the character of the audience remains the same. When they are interested in ads, they will click. On the contrary, they will ignore unattractive advertisements.At this point, it is possible to understand how important and effective graphic design plays through advertisements. It should be known that it is indispensable.customers and positively affects the customer's decision-making process.