Sedanter kadınlarda dayanıklılık egzersizlerinin lipit metabolizması, eser elementler ve hormon düzeyleri üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of endurance exercises on lipid metabolism, trace elements, and hormone levels in sedentary females
- Tez No: 729576
- Danışmanlar: PROF. DR. MALİK BEYLEROĞLU, DOÇ. DR. YUNUS EMRE BAĞIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmanın amacı sedanter kadınlarda dayanıklılık egzersizlerinin lipit metabolizması, eser elementler ve hormon düzeyleri üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Araştırma literatürde sıklıkla kullanılan deneysel araştırma modelinden tekrarlı ölçümler deseni kullanılarak tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini Iğdır ilinde yaşayan sedanter kadınlar oluşturmaktadır. Örneklemi ise bu evren içerisinden uzman diyetisyen kontrolünde ve Dünya Sağlık Örgütü referans aralığına göre vücut kütle indeksi 18,5-24,99 arası (normal) değerlere sahip olan 21-36 yaş arası toplam 22 sedanter kadın oluşturmaktadır. Bu kapsamda çalışma grubunda yer alan sedanter kadınlara, dayanıklılık egzersiz metotlarından devamlı yavaş koşular metodu 8 hafta boyunca haftada 3 gün 60 dk, maksimal kalp atım sayısının %40 - %80 şiddetinde uygulanmıştır. 1, 4 ve 8. haftada vücut kompozisyon ölçümleri ile kan örnekleri alınarak biyokimyasal değişimleri izlenmiştir. Araştırmada toplanan veriler SPSS 23.0 paket programı ile tanımlayıcı istatistik olarak ortalama ve standart sapma değerleri alınmış, verilerin genel olarak çözümlenmesinde tekrarlı ölçümlerde varyans analizi (Repeated measures -ANOVA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of endurance exercise applied to sedentary females on lipid metabolism; is to examine the relationship between zinc, copper, irisin, L-Carnitine, total oxidant and antioxidant system. The research was designed by using the repeated measurements design, which is one of the experimental research models that is frequently used in the literature. The population of the research consists of sedentary females living in Iğdır. The sample consists of 22 sedentary females aged 21-36, who have body mass index values between 18.5-24.99 (normal) according to the reference range of the World Health Organization and under the control of a specialist dietitian from this population. In this context, continuous slow running method, one of the endurance exercise methods, was applied to the sedentary females in the study group, 3 days a week for 8 weeks, 60 minutes, at 40% - 80% of the maximum heart rate. Body composition measurements and blood samples were taken at 1, 4 and 8 weeks, and their biochemical changes were monitored. The data collected in the study were taken as descriptive statistics with the SPSS 23.0 package program, mean and standard deviation values, and repeated measures (ANOVA) were used to analyze the data in general.