Perkütan nefrolitotomi operasyonu yapılan hastalarda taş boyutunun santimetreküp cinsinden ölçümünün operasyon ve hasta üzerine etkileri
The effects of measurement of stone size in cubic meters on the operation and patients in patients undertaking percutaneous nephrolitotomy operation
  1. Tez No: 729632
  2. Yazar: METE KÜÇÜKASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERAT CEM ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Böbrek taşı nedeniyle perkütan nefrolitotomi operasyonu yapılan hastalarda, taş hacmi hesaplaması yaparak bunun operasyon ve hasta üzerine etkilerini araştırmayı planladık. Elde edilecek verilerle cm3 cinsinden bir sınır değeri bulmayı ve bu sınır değerine göre taşsızlık, komplikasyon ve kanama durumu öngörüsünde bulunmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde çalışma kriterlerini karşılayıp perkütan nefrolitotomi uygulanan 163 hastanın verileri retrospektif olarak toplandı. Hastaların preoperatif BT'lerinde opere edilen taşların boyutları hacim formülleri ile hesaplandı. Postoperatif taşsızlık durumlarıyla bu durumu etkileyen parametreler, komplikasyonlar ve kanama durumu istatistiksel olarak incelendi. Bulgular: Hastaların preoperatif, intraoperatif ve postoperative verileri değerlendirildiğinde perkütan nefrolitotomide birincil amaç olan taşsızlığa etki eden faktörler açısından yaş, vücut kitle indeksi, cinsiyet, taşın olduğu taraf, ek hastalık varlığı, böbrek hacmi ve akses yapılan böbrek parankim kalınlığı istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Taşın tek eksenli en uzun boyutu, dansitesi, ellipsoid formülle ölçülen hacmi ve operasyon süresi taşsızlıkla istatistiksel olarak anlamlı ilişkisi olduğu görüldü. Taş hacmi olarak ROC analizi sonucunda 3.41 cm3 eşik değeri elde edilerek bu eşik değer göre kanama, komplikasyon, yatış süresi ve operasyon süresi ile Pearson ki kare yöntemine göre bakıldığında yatış süresi dışında anlamlı sonuçlar ortaya koydu. Buna göre eşik değer üzerindeki taş hacimlerinde daha fazla kanama, daha uzun operasyon süresi ve daha fazla komplikasyon durumu tespit edildi. Sonuç: Taşların tek düzlemde ölçümlerinden ziyade 3 boyutlu değerlendirilmesiyle operasyon başarısının artıp, komplikasyon ve kanama gibi istenmeyen sonuçların azalacağını düşündük. Elipsoid formül ile elde edilen volüm hesabı sonucunda 3.41 cm3 üzerindeki taşlarda perkütan nefrolitotomi operasyonu başarısı azalmakta, komplikasyon ve kanama miktarı artmaktadır. Taşların operasyon öncesi volüm hesabı yapılarak 3.41 cm3 üzerindeki değerlerde perkütan nefrolitotomi yapılan hastaların daha dikkatli seçilerek operasyon sonrası gelişebilecek komplikasyon ve kanamalara yönelik gerekli hazırlıkların yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Elde ettiğimiz sonuçların yapılacak benzer diğer çalışmalarla desteklenerek perkütan nefrolitotomi cerrahisinde başarı oranlarının artırılabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: We planned to investigate the effects of stone volume on the operation and patient by calculating the stone volume in patients who underwent PNL operation for kidney stones. We aimed to find a limit value in cm3 with the data to be obtained and to predict stone-free, complication and bleeding status according to this limit value. Materials and Methods: The data of 163 patients who met the study criteria in our clinic and underwent PNL were retrospectively collected. The sizes of the stones operated in the preoperative CT of the patients were calculated by volume formulas. Postoperative stone-free conditions, parameters affecting this situation, complications, and bleeding status were statistically analyzed. Results: When the preoperative, intraoperative, and postoperative data of the patients were evaluated, age, body mass index, gender, the side of the stone, the presence of additional disease, kidney volume and the thickness of the kidney parenchyma with access was not found to be statistically significant in terms of factors affecting stone-free, which is the primary purpose of percutaneous nephrolithotomy. It was observed that the longest uniaxial dimension of the stone, density, volume measured by the ellipsoid formula, and the duration of the operation were found to have a statistically significant relationship with stone-free. As a result of the ROC analysis as the stone volume, a threshold value of 3.41 cm3 was obtained, and according to this, bleeding, complications, hospitalization time and operation time and the Pearson's chi-square method revealed significant results except for the hospitalization period. Accordingly, more bleeding, longer operation time and more complications were detected in stone volumes above the threshold value. Conclusion: We thought that the success of the operation would increase and the unwanted results such as complications and bleeding would decrease with the 3-dimensional evaluation of the stones rather than measuring them in a single plane. As a result of the volume calculation obtained with the ellipsoid formula, the success of PNL operation decreases and the amount of complications and bleeding increases in stones over 3.41 cm3. We think that the preoperative volume of stones should be calculated and the patients who were planed for percutaneous nephrolithotomy operation with values above 3.41 cm3 should be selected more carefully and necessary preparations should be made for complications and bleeding that may develop after the operation. We believe that the success rates in percutaneous nephrolithotomy surgery can be increased by supporting our results with other similar studies.