Bilateral ITA ve sadece tek ITA kullanılan hastaların postoperatif süreçlerinde aritmi, ekokardiyografik global longitudinal ventriküler strain ve proaritmik belirteçlerin karşılaştırılması
Comparison of echocardiografic global longitunal strain and proarrhythmic markers in postoperative periods of bilateral and single İTA used pati̇ents
  1. Tez No: 729640
  2. Yazar: OZAN ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAPLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: KABG operasyonu sonrasında pek çok komplikasyon görülebilmektedir. En sık karşılaşılan komplikasyon aritmilerdir. Bu komplikasyonlarla mücadelenin en önemli basamağı erken tanı ve tedavidir. Biz de bu çalışmamızda greft tercihine göre aritmi sıklığını karşılaştırmayı, aritmi gelişebilecek hastaları öngörmemizi sağlayan repolarizasyon belirteçlerini ve P dalga morfolojisini incelemeyi ve ventriküler fonksiyonlardaki subklinik bozulma varlığını araştırmayı ve sonucunda BITA kullanımında oluşabilecek riskleri ortaya koymayı ve önlem alınmasına yardımcı olmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız hastanemizde KABG operasyonu yapılacak hastalardan sadece tek ITA kullanılanlar ile BITA kullanılan hastalar arasında aritmi insidansını karşılaştırabilmeyi, proaritmik belirteçlerle aritmi gelişimini öngörebilmeyi ve subklinik ventrikül fonksiyon bozukluklarını saptayıp karşılaştırabilmeyi amaçlayan prospektif ve gözlemsel bir çalışma olarak tasarlandı. Hastaların demografik, operatif ve postoperatif verileri kayıt altına alındı. Çalışmaya katılan tüm hastalara preoperatif ve postoperatif 1.saat, postoperatif 1.hafta olacak şekilde EKG kayıtları alındı. Total popülasyon içinden seçilen 35 hastaya preoperatif ve postoperatif detaylı EKO uygulandı. Yarı-otomatik bilgisayar yazılımları kullanılarak veriler toplandı. Uygun istatistik yöntemleri kullanılarak verileri analizi yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza %73.8' i (n=62) erkek, %26.2' si (n=22) kadın olmak üzere toplam 84 hasta dahil edildi. Yapılan analizlerde greft tercihine göre aritmi sıklığında bir artış izlenmedi. En sık gelişen ritim bozukluğu AF olarak saptandı. AF riskleri araştırıldığında preoperatif DM varlığı (p=0.011) ve açlık kan glukozu değerleri (p=0.048) anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Many different complications can ocur after CABG. Arrhythmia is the most common complication. The most important step of arrhythmia struggle is early detection and treatment. Our aim in this study is; to compare arrhythmia frequencies by the graft choise, to evaluate the arrhythmia predictors such as myocardial repolarisation markers an P-wave morphology, to search for subclinical ventricular deterioration and as a result to reveal the risks of using BITA grafts and to help preventing from them. Method: The study was designed as a prospective observational study aiming to detect the arrhythmia incidence between only one ITA used group and BITA used group, to predict arrhythmia development with proarrhythmic markers and to detect and compare the subclinical ventricular deterioration. Demographic, operative and postoperative data of patients were recorded. ECG records were obtained from all patients preoperatively, at postoperative 1.hour and 1.week. 35 patients chosen from the total population were evaluated by detailed echocardiography preopeatively and postoperatively. Datas were collected by semi-aotomatic computer softwares. The recorded data were analyzed for statistical significance using SPSS. Results: A total of 84 patients were included in the study %73.8' i (n=62) were male and , %26.2' si (n=22) were female. In our analysis there weren't seen any difference of arrhythmia frequencies by graft choise. The most common arrhythmia was deteceted AF. As we research for the risk factors of AF, preoperative DM (p=0.011) and blood glucose levels (p=0.048) were found significant.