Papiller tiroid kanserinde lenf nodu paterni, santral ve lateral lenf nodu metastazı ve nüks için öngörü faktörleri
Lymph node pattern, central and lateral lymph node metastasis and prediction factors for recurrence in papillary thyroid cancer
- Tez No: 729639
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ULUDAĞ, UZMAN MEHMET TANER ÜNLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Giriş-Amaç: Tiroid kanserleri içerisinde en sık görülen alt tipi papiller tiroid kanseri olup; lenf bezi metastazı sıktır. Papiller tiroid kanserinin(PTK) santral ve lateral lenf metastazı, nüks oranını etkileyen faktörler hastalığın tedavi şeklini ve prognozunu belirlemektedir. Biz de bu çalışmada lenf nodu metastazı ve rekürrens gelişimi üzerine etkili klinikopatolojik özellikleri değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmaya, Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde Mayıs 2012-Eylül 2020 tarihleri arasında opere edilen hastalardan papiller tiroid kanserli hastaların verileri retrospektif olarak değerlendirilidi. Tüm hastalara ait demografik veriler, uygulanan cerrahi tedavi modaliteleri, histopatolojik verileri,en az 6 ay takip sonucu nüks gelişimi, operasyon sonrası aldıkları tedavi modaliteleri değerlendirildi. Bulgular: PTK santral metastaz gelişiminde; uzak metastaz varlığı, tümör çapı, multifokalite, multisentrisite (bilateralite), lenfovasküler invazyon varlığı, tümör subtipinin agresif olması, lateral metastaz varlığı, nodüler guatr ve ekstratiroidal yayılımın etkili olduğu saptandı. Bu faktörler içerisinden T evresi, lenfovasküler invazyon varlığı ve multisentrisite santral metastaz gelişimi için bağımsız risk faktörleri olarak belirlendi. Lateral metastaz gelişiminde ise ikili karşılaştırmada; anatomik faktörlerden T evresi, lenfovasküler invazyon, multisentrisite, multifokalite, agresif histolojik alt tip ve santral metastaz varlığının anlamlı olarak etkili olduğu saptandı. Bu faktörler içerisinden lateral metastaz gelişimi için sadece santral metastaz varlığı bağımsız risk faktörü olarak belirlendi. Rekürrens gelişimi için ise ikili karşılaştırmada ekstratiroidal yayılım, metastatik lenf nodunun ≥ 3 cm olması, santral ve lateral metastaz varlığı anlamlı olan faktörler olarak belirlendi. Bununla birlikte; rekürrens gelişimi için lateral metastaz varlığı ve ≥ 3 cm lenf nodu olması bağımsız risk faktörleri olarak belirlendi. Sonuç: Günümüzde PTK hastalığında santral metastaz , lateral metastaz ve rekürrens gelişimi en önemli ve en tartışılan komplikasyonlardandır.Bu komplikasyonların öngörülmesi amacıyla daha geniş hacimli ve detaylı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The most common subtype among thyroid cancers is papillary thyroid cancer and lymph node metastases are common complications of this pathology. The factors affecting the central and lateral lymph metastasis and recurrence rate of papillary thyroid cancer (PTC) determine the treatment method and prognosis of the disease. In this study, we aimed to evaluate the effective clinicopathological features on lymph node metastasis and recurrence. Material and Methods: In this study, the data of patients with papillary thyroid cancer who were operated between May 2012 and September 2020 in Sisli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital General Surgery Clinic were evaluated retrospectively. Demographic data of all patients, surgical treatment modalities, histopathological data, recurrence after at least 6 months of follow-up, and post-operative treatment modalities were evaluated. Results: In the development of central metastasis in PTC; Presence of distant metastases, tumor diameter, multifocality, multicentricity (bilaterality), presence of lymphovascular invasion, aggressive tumor subtype, presence of lateral metastases, nodular goiter and extrathyroidal extension were found to be effective. Among these factors, T stage, presence of lymphovascular invasion and multicentricity were determined as independent risk factors for the development of central metastasis. In the development of lateral metastases, in the pairwise comparison; T stage, lymphovascular invasion, multicentricity, multifocality, aggressive histological subtype and presence of central metastases were found to be significantly effective among the anatomical factors. Only presence of central metastasis was found to be an independent risk factor among these factors for the development of lateral metastasis. For the development of recurrence, extrathyroidal spread, metastatic lymph node ≥ 3 cm, and presence of central and lateral metastases were determined as significant factors in the pairwise comparison. With this; Presence of lateral metastases and lymph nodes ≥ 3 cm were determined as independent risk factors for the development of recurrence. Conclusion: In the present, central metastasis, lateral metastasis and recurrence are the most important and discussed complications in PTC disease. Larger and more detailed studies are needed to predict these complications.