Suç işleyen şizofreni spektrum bozukluğu hastalarında koruma ve tedavi sonrası uzun etkili antipsikotiklerin tedavi uyumu, klinik gidiş ve yeniden suç işleme üzerine etkisi
The effect of long-acting injectable antipsychotic on medical adherence, clinical presentation and re-crimination in patient's protection and after treatment with criminal schizophrenia spectrum disorder
- Tez No: 729643
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÖNCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada suç işledikten sonra koruma ve tedavi altına alınan uzun etkili antipsikotik+oral antipsikotik (UEAP+oral AP) ve oral antipsikotik (AP) ile taburcu olan hastaların sosyademografik, klinik ve adli verilerinin karşılaştırılarak yeniden suç işleme, tedavi uyumsuzluğu ve klinik gidiş üzerine potansiyel etkisi olan faktörler ve birbiri ile ilişkisi araştırılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne Ceza Kanunu'nun (TCK) 57/1. Maddesi uyarınca koruma ve tedavi (KT) amacıyla yatan ve sonrasında zorunlu ayaktan tıbbi takip ve kontrol şartıyla 1 Ocak 2016 – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında taburcu olmuş, "Şizofreni açılımı kapsamında ve psikozla giden diğer psikiyatrik bozukluklar'' tanı kriterlerini karşılayan UEAP+Oral AP taburcu edilmiş 35 hasta ve oral AP tedavi ile taburcu edilmiş 46 hasta dahil edilmiştir. Hastaların mevcut KT yatışı öncesi ve sonrası 3 yıllık süre içerisindeki veriler, retrospektif olarak hastane elektronik veri sistemi incelemesi ve aile görüşmeleri aracılığı ile sosyodemografik, klinik ve adli bilgi veri formunda kaydedilerek 3 yıllık ayna-görüntü çalışması yapılmıştır. BULGULAR: Taburculuk tedavisine UEAP eklenen grupta KT yatışındaki şizofreni tanısı alanların oranı (%45.7) şizofreni dışı tanı alanlara kıyasla anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=.039).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, the sociodemographic, clinical and forensic data of the patients who were discharged with long-acting injectable (LAI) antipsychotic + oral antipsychotic (AP) and oral antipsychotic who were protected and treated after committing a crime, were compared and evaluated on re-offending, treatment non-compliance and clinical course. The factors that have a potential effect and their relationship with each other were investigated. METHODS: at Bakirkoy Training and Research Hospital for Psychiatry, Neurology and Neurosurgery between January 1, 2016 and December 31, 2018, with the condition of compulsory outpatient medical follow-up and control, for the purpose of protection and treatment (PT) according to 57/1 of Tukish Criminal Law article 35 patients discharged with LAI+Oral AP and 46 patients discharged with oral AP treatment who met the diagnostic criteria of“ Schizophrenia Spectrum and Other Psychotic Disorders ”were included. A 3-year mirror-image study was conducted by recording the data of the patients within 3 years, before and after the current PT hospitalization, in the sociodemographic, clinical and forensic data form, retrospectively through the hospital electronic data system review and family interviews. RESULTS: In the group with UEAP added to the discharge treatment, the rate of those diagnosed with schizophrenia in PT admission (45.7%) was found to be significantly higher than those diagnosed other than schizophrenia (p=.039).