Sıçanlarda deneysel testis torsiyon modelinde iskemi/reperfüzyon hasarı üzerine pirfenidonun koruyucu etkisi
Protective effect of pirfenidone on ichemia/reperfusion damage in experimental testicular torsion rat model
- Tez No: 729642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN LEVENT KİREÇÇİ, UZMAN ABDULLAH HIZIR YAVUZSAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Testis torsiyonu erken tanı ve tedavi gerektiren acil bir durumdur. Torsiyondan kaynaklanan hasarlanma, detorsiyondan sonra da İskemi/Reperfüzyon (I/R) hasarı olarak devam ederek testiste atrofi gelişiminde ve fonksiyon kaybı oluşmasında önemli rol oynar. Çalışmamızda pirfenidonun testiküler I/R hasarında etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: 21 adet yetişkin erkek Sprague Dawley sıçan randomize edilerek, Kontol (n=5), Sham (n=5), Torsiyon/Detorsiyon (T+D) (n=6) ve T/D+Pirfenidon (PFD) (n=5) olmak üzere 4 grupta incelendi. T/D ve PFD gruplarına 4 saat iskemi ve ardından 24 saat reperfüzyon uygulandı. PFD grubuna ek olarak reperfüzyondan 30 dakika önce oral 500mg/kg Pirfenidon tedavisi verildi. Biyokimyasal değerlendirme için toplanan doku örneklerinden, MDA, GSH, MPO, IL-1β, TIMP-2 ve CTGF; serum örneklerinden ise TAS, TOS, TNF-α, TGF-β, PAI1 ve MMP-2 çalışıldı. İmmünohistokimyasal boyama yapılarak TGF-β antikorunun ekspresyonu değerlendirildi. Histopatolojik olarak testis dokularının direkt mikroskobik bulguları incelendi. Spermatogenezi değerlendirmek için Johnsen Skoru kullanıldı. Bulgular: Biyokimyasal değerlendirmede; IL-1β, TNF-α, TGF-β ve TIMP-2 ve PAI-1 değerlerinin T+D grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede arttığı görüldü (sırasıyla; p=0.001, p=0.017, p=0.
Özet (Çeviri)
Aim: Testicular torsion is an emergency that requires early diagnosis and treatment. Damage caused by torsion continues as Ischemia/Reperfusion (I/R) damage after detorsion and plays an important role in the development of testicular atrophy and loss of function. In our study, we aimed to investigate the effect of Pirfenidone on testicular I/R injury. Material and Methods: 21 adult male Sprague Dawley rats were randomized and divided into 4 groups: Control (n=5), Sham (n=5), Torsion/Detorsion (T+D) (n=6) and T/D+Pirfenidon (PFD) (n=5). T/D and PFD groups underwent 4 hours of ischemia followed by 24 hours of reperfusion. In addition to the PFD group, 500mg/kg oral Pirfenidone treatment was given 30 minutes before the reperfusion. For biochemical evaluation, MDA, GSH, MPO, IL-1β, TIMP-2 ve CTGF from collected tissue samples and TAS, TOS, TNF-α, TGF-β, PAI-1 and MMP-2 from collected serum samples were studied. Expression of TGF-β antibody was evaluated by immunohistochemical staining. Direct microscopic findings of testicular tissues were examined histopathologically. Johnsen Score was used to evaluate spermatogenesis. Results: In biochemical evaluation; IL-1β, TNF-α, TGF-β and TIMP-2 and PAI-1 values were significantly increased in the T+D group compared to the control group (respectively; p=0.001, p=0.017, p=0.