Obez kişilerde kilo kaybı sırasında resistin, apelin ve SREBP düzeylerindeki değişim
Change in resistin, apelin, and SREBP levels during WEİGHT loss in obese persons
- Tez No: 729644
- Danışmanlar: PROF. DR. EBUBEKİR BAKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
AMAÇ: Obezite, vücutta yağ depolanmasının olduğu ve metabolizmayı önemli ölçüde etkileyen bazı regulatuvar faktörlerin etkili olduğu bir durumdur. Bu çalışmada lipit metabolizması ile ilgili standart laboratuvar testleri, iki adipokin (apelin ve resistin) ve bir transkripsiyon faktörü sterol düzenleyici eleman bağlayıcı protein (SREBP) serum düzeyleri analiz edildi. Obeziteye gidişte bu parametrelerin değişimi ve aralarındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlandı. Ayrıca obez gruba uygu-lanan üç aylık diyet-egzersizle sağlanan kilo kaybının bu parametrelerdeki değişi-me etkisi araştırıldı. GEREÇ VE YÖNTEM: Yirmi beş normal kilolu, 24 kilolu ve 62 obez ça-lışmaya dâhil edildi. Serum total kolesterol, HDL-kolesterol, LDL-kolesterol, trig-liserid ve glukoz düzeyleri ile kan HbA1c'si rutin yöntemlerle, serum resistin, ape-lin ve SREBP-1c ise ELISA yöntemiyle çalışıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Obesity is a condition in which excessive fat storage occurs in the body, and some regulatory factors that affect metabolism are effective. This study analyzed standard laboratory tests related to lipid metabolism, serum levels of two adipokines (apelin and resistin), and a transcription factor sterol regulatory element-binding protein (SREBP). It was aimed to determine the change of these parameters and the relationship between them in the progression to obesity. In addi-tion, the effect of weight loss achieved with three months of diet/exercise applied to the obese group on the change in these parameters was investigated. MATERIALS AND METHODS: Twenty-five subjects with normal weight, 24 with overweight, and 62 with obesity were included in the study. Serum total cholesterol, HDL-cholesterol, LDL-cholesterol, triglyceride and glucose levels, and blood HbA1c were studied by routine method, and serum resistin, apelin, and SREBP-1c were analyzed by ELISA method.