MR görüntülemede ayak bileği morfolojisi ile talusun osteokondral lezyonlarının ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between ankle morphology and osteochondral lesions of the talus in MR imaging
- Tez No: 729647
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SANCAR SERBEST
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 87
Özet
Talusun osteokondral lezyonları, talusun ayak bileği eklem yüzeyinde kıkırdak ve subkondral kemiği ilgilendiren lezyonlarıdır. Sık görülen bir durum olmasına karşın, tedavisi, kıkırdak dokunun özelliklerine bağlı olarak zorluklar içermektedir. Bu çalışmanın amacı, ayak bileği morfoloji ve biyomekaniğini değerlendirmek amacıyla kullanılan parametrelerin, TOL gelişimi üzerine etkisi olup olmadığını göstermektir 2015-2021 yılları arasında Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji AD.'na başvuran ve ayak bileği MR görüntülemesi yapılmış olan hastaların kayıtları geriye dönük olarak incelendi. MR incelemede TOL izlenen 111 hasta TOL (+) grubunu, 111 TOL izlenmeyen hasta TOL (-) hasta grubunu oluşturdu. Her iki hasta grubunda Tibiotalar Surface Angle, Tibial Anterior Surface Angle, Joint Line Convergence Angle, Tibia-Medial Malleol Angle, Tibial Lateral Surface Angle, Anterior Opening Angle of Talus, Troklea Tali Uzunluğu, Tibial Plafond Posterior Dudağı ile Talar Dom Arası Mesafe ölçüldü, Troklea Tali/Eklem Aralığı Mesafesi, Troklea Tali Uzunluğu/Plafond Anterior-Posterior Uzunluğu oranları bulundu. Bulunan değerler istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Lesions of the osteochondral talus affect the cartilage and subchondral bone of the ankle joint surface. Although it is a common clinical manifestation, its treatment includes difficulties depending on the characteristics of the cartilage tissue. The aim of this study is to demonstrate whether the parameters used to evaluate ankle morphology and biomechanics have an effect on the development of TOL. The records of patients who were treated in Kırıkkale University Faculty of Medicine, Department of Orthopedics and Traumatology between 2015 and 2021 and underwent MR imaging of the ankle have been analyzed retrospectively. Within the scope of this study, 222 suitable patient records have been evaluated in two groups according to TOL symptoms on MR images. While the TOL (+) patient group consists of 111 patients who had TOL in their MR imaging records, 111 patients without TOL have been characterized as the TOL (-) patient group. Tibiotalar Surface Angle (TTS), Tibial Anterior Surface Angle (TAS), Joint Line Convergence Angle (JLC), Tibia- Medial Malleol Angle (TMM), Tibial Lateral Surface Angle (TLS), Anterior Opening Angle of Talus (AOT), Trochlea Tali Length (LOT), Tibial Plafond Posterior Lip and Talar Dome Distance (PLTD) have been measured for both patient groups. Trochlea Tali/Joint Space Distance (LTJSD), Trochlea Tali Length/Plafond Anterior-Posterior Length (LTPAP) ratios have been also determined. The results have been analyzed statistically.