Çocuk hastalarda hipertansiyon ve bağırsak mikrobiyota ilişkisi
The relationship of hypertension and gut microbiota in child patients
- Tez No: 729648
- Danışmanlar: PROF. PELİN ERTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Microbiology, Nephrology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Hipertansiyon, kan basıncını belirleyen ve birbiriyle etkileşen birçok faktör olması nedeniyle tek bir etiyoloji veya patofizyolojik mekanizmanın sorumlu olmadığı multifaktöriyel bir hastalıktır. Mikrobiyotanın fonksiyonel ve kompozisyonel değişikliğinin birçok hastalıkla ilişkisi olduğu düşünülmektedir. Mikrobiyota ve kan basıncı arasındaki bağlantı oldukça karışıktır. Mikrobiyotanın kan basıncını direkt ya da indirekt yollarla etkileyebileceği düşünülmektedir. Bağırsak bakterilerinin miktarında meydana gelen değişim ile; lipid hidrolizinde artma, kalori alımında artma, glukozun geri emiliminde artma, gastrin salınımında artma, TMAO'da artma ve kısa zincirli yağ asitlerinde azalma meydana gelir. Tüm bunların yol açtığı karmaşık mekanizmalar ile de hipertansiyon gelişimine yol açar. Önlenebilir metabolik hastalıklardan olan hipertansiyonun patogenezi tam aydınlatılamamış olup, multipl etyolojik faktörden etkilendiği, mikrobiyota değişikliklerinin de bunlardan biri olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, primer hipertansiyonu olan bireyler ile sağlıklı bireylerin intestinal mikrobiyotası karşılaştırılarak farklılığın belirlenmesi hedeflenmiştir. GEREÇ/YÖNTEM: Çalışma Nisan 2021 ile Nisan 2022 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD Hasta Çocuk Polikliniği'ne başvuran 18 yaş altı 20 sağlıklı çocuk ile Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD Çocuk Nefroloji Polikliniği'ne başvuran 18 yaş altı 20 primer hipertansiyon hastası arasında yürütüldü. Tüm istatistiksel analizler SPSS 23.0 paket programı kullanılarak yapıldı. BULGULAR: Çalışmaya 18 yaşından küçük 20 sağlıklı kontrol ve 20 hipertansiyon hastası çocuk dahil edildi. Çalışmada yaş, boy, ağırlık, VKİ gibi demografik özellikler açısından anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Hastaların özgeçmiş özellikleri sorgulandığında hasta ve kontrol grubunda doğum şekli ve doğum haftası açısından anlamlı fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE: Hypertension is a multifactorial disease for which no single etiology or pathophysiological mechanism is responsible because there are many factors that determine blood pressure and interact with each other. It is thought that the functional and compositional changes of the microbiota are associated with many diseases. In recent studies, it has been reported that the changing gut microbiota plays a role in the development of many diseases such as obesity, colorectal cancer, inflammatory bowel diseases, and hypertension. The link between the microbiota and blood pressure is rather mixed. It is thought that the microbiota may affect blood pressure directly or indirectly. With the change in the amount of intestinal bacteria; Increase in lipid hydrolysis, increase in calorie intake, increase in glucose reabsorption, increase in gastrin secretion, increase in TMAO and decrease in short-chain fatty acids occur. With the complex mechanisms caused by all these, it leads to the development of hypertension. The pathogenesis of hypertension, which is one of the preventable metabolic diseases, has not been fully elucidated, and it is thought that it is affected by multiple etiological factors and microbiota changes may be one of them. In this study, we aimed to determine the difference by comparing the intestinal microbiota of individuals with primary hypertension and healthy individuals. MATERIAL/METHOD: The study was conducted between April 2021 and April 2022 with 20 healthy children under the age of 18 who applied to the Pediatric Polyclinic of Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine, and 20 primary children under the age of 18 who applied to the Pediatric Nephrology Polyclinic of Manisa Celal Bayar Faculty of Medicine, conducted among patients with hypertension. All statistical analyzes were performed using the SPSS 23.0 package program. RESULTS: 20 healthy controls and 20 children with hypertension under 18 years of age were included in the study. In the study, no significant difference was found in terms of demographic characteristics such as age, height, weight and BMI (p>0.05). When the background characteristics of the patients were questioned, no significant difference was found between the patient and control groups in terms of delivery type and week of delivery (p>0.05).