Egzersiz yapan kadınların beden algısı ve yeme tutumlarının belirlenmesi
Determination of body perception and eating attitudes of women doing exercise
  1. Tez No: 729646
  2. Yazar: PAKİZE GÖKÇE ŞAŞMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Beden algısı, kişinin kendi fiziksel görünümü ile ilgili algılarını, düşüncelerini, inançlarını, duygularını içeren davranışlarıdır. Batılı toplumlar güzellik kavramını, vücut ağırlığı ve biçimi ile tanımlamıştır.“zayıf”bir beden ile bağdaştırılan güzellik algısı, medya organları tarafından tüm dünyaya lanse edilmeye çalışılmaktadır. Bu duruma bağlı olarak kişilerde oluşan yanlış beden algısı, yanlış yeme tutumlarına neden olmaktadır. Bu yüzden bu çalışma sağlığı tehdit eden davranışların belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın verileri; araştırmacı tarafından ilgili literatürden yararlanılarak oluşturulan anket formu, Yeme Davranışları Testi (EAT-26) ve Beden Algısı Ölçeği (Body Image Scale) kullanılarak toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS 22.0 (Statistical Package for Social Sciences 22 Version) kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmaya spor merkezinde aktif spor yapan 18-64 yaş aralığında 103 kadın katılmıştır.
Özet (Çeviri)
Body image is a person's behaviors that include perceptions, thoughts, beliefs, and feelings about his or her physical appearance. Western societies defined the concept of beauty with body weight and shape. The perception of beauty, which is associated with a“weak”body, is tried to be introduced to the whole world by the media. Due to this situation, the wrong body perception that occurs in people causes wrong eating attitudes. Therefore, this study was conducted to determine the behaviors that threaten health. The data of there search; The questionnaire form, which was created by the researcher using the relevant literature, was collected using the Eating Attitudes Test (EAT-26) and Body Image Scale. The collected data were analyzed using SPSS 22.0 (Statistical PackageforSocialSciences 22 Version). 103 women between the ages of 18-64, who are actively doing sports in the sports center participated in the study.