Politika ve performans: Jacques Ranciére'de sanat, tiyatro ve kamusal olan
Politics and performance: art, theatre and the public in Jacques Ranciére
  1. Tez No: 729654
  2. Yazar: FEVZİ CAN GÜRÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUHTAN YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Siyasal Bilimler, Performing and Visual Arts, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Yaratım süreci içerisinde sanat mekânın ve zamanın ötesine taşar. Üretim süreci açısından performatif bir sanatsal etkinlik olan tiyatro da sanat ve politika ilişkisinin üzerinden okunabileceği bir söylemsel çerçeve sunar. Kuşkusuz tiyatro icraya ve de bir devinime, dinamizme sahip olması yönüyle; resim, heykel ya da yazın gibi diğer sanat dallarından ayrılmaktadır. Bu çalışma sanat ve politika teorisi arasındaki ilişkiyi, Fransız filozof Jacques Ranciére'nin tiyatroya ve tiyatronun potansiyel imkanlarına dair yaklaşımı üzerinden ele almayı amaçlamaktadır. Ranciére'nin tiyatro hakkındaki görüşleri genel olarak kendisinden önce gelen klasik tiyatro akımlarının eleştirisini barındırır. Çalışmada Ranciére'nin kamusallık ve tiyatro arasındaki ilişkiye dair yaklaşımı, çağdaş politik teoride öne çıkan temsil, faillik, katılım ve iktidar tartışmaları çerçevesinde ele alınmıştır. Bu bağlamda çalışmada Ranciére'nin düşüncesinden hareketle, teatral temsil ve kolektiflik ilişkisi ile bir arada yaşam ve performans ilişkisinin anlaşılmasına özgün bir katkı sağlanması amaçlanmıştır. Anahtar Sözcükler Sanat, politika, estetik, temsil, katılım, iktidar, yeni tiyatro.
Özet (Çeviri)
In the creative process, art goes beyond space and time. The art of theatre is a performative activity in terms of its production process. It also offers a discursive framework through which the relationship between art and politics can be understood. Undoubtedly, in terms of its performative and dynamic character; it differs from painting, sculpture or literature. This study aims to discuss the relationship between art and political theory by particularly focusing on Jacques Rancière's perspective on the art of theatre and its potentials. Ranciére's views on theater generally include criticism of the classical theater movements that preceded him. In the study, Ranciére's approach to the relationship between publicity and theater is being discussed within the framework of the debates on representation, agency, participation, and power that come to the fore in contemporary political theory. In this context, by going through Rancière's thought; it is aimed to make a particular contribution to the understanding of current debates on theatrical representation and collectivity, coexistence and performance. Keywords Art, politics, aesthetics, representation, participation, power, new theater.