Türk ihraç ürünlerinin İngiltere deki ithalatçı firmalar tarafından algılanma düzeyleri
The perception of T'urkish export products by the importers in theUnited Kingdom
  1. Tez No: 729655
  2. Yazar: MEHMET BUĞRA DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN AKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Brexit sonrasında AB mevzuatının değişmesi ile birlikte Birleşik Krallık ile dış ticareti yürüten Türk firmaları için yeni bir dönem başlamıştır. 29.12.2020 tarihinde imzalanan Birleşik Krallık - Türkiye“Serbest Ticaret Anlaşması”ile bu süreç farklı bir ivme ile devam etmektedir. Bu araştırmada Türk ihraç ürünlerinin Birleşik Krallık'taki şirketler tarafından algısı incelenmiştir. Çalışma Türk ürünlerini ihraç eden 5 şirketle yapılmış olup, nitel analiz yapılarak sonuca ulaşılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre, Türk ürünlerinin İngiltere'deki en büyük rakipleri Doğu Avrupa ve Orta Doğu ürünleridir. Türk markaları İngiliz şirketler tarafından çok tanınmamakta olup, en çok mobilya, giyim ve yiyecek sektöründe bilinmektedir. Son olarak, Türk ürünlerinin tanınmasında en çok etkiyi Türk turizmi yapmaktadır. Bilim Kodu : 117406 Anahtar Kelimeler : İhracat, Dış Ticaret, İngiltere, Brexit Ticari Politikaları Sayfa Adedi : 73 Danışman : Prof. Dr. Cemalettin AKTEPE
Özet (Çeviri)
With the change of EU legislation after Brexit, a new era has started for Turkish companies that carry out foreign trade with the United Kingdom. With the United Kingdom - Turkey“Free Trade Agreement”signed on 29.12.2020, this process continues with a different momentum. In this research, the perception of Turkish export products by companies in the United Kingdom was examined. The study was carried out with 5 companies exporting Turkish products, and the result was reached by making a qualitative analysis. According to the results of the research, the biggest competitors of Turkish products in the UK are Eastern European and Middle Eastern products. Turkish brands are not well known by British companies and are best known in the ethnic market, furniture, clothing and food sectors. Finally, Turkish tourism has the most impact on the recognition of Turkish products. Science Code : 117406 Key Words : Export, Foreign Trade, England, Brexit Commercial Policies Page Number : 71 Supervisor : Prof. Dr. Cemalettin AKTEPE