Testis torsiyonlarındadetorsiyon ve orşiopeksi sonrasıtestis morfolojisinin ve testisfonksiyonlarınınuzun dönem sonuçları
Testic torsionsafter detortion and orchiopexytestis morphology and testisfunctionslong-term results
- Tez No: 729674
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NAYCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Testis torsiyonu, erkek çocuklarında testiküler damarların ve spermatik kordun burulmasıyla ortaya çıkan bir çocuk cerrahisi acilidir. Burulmanın şiddeti ve süresi doku iskemisini ve doku hasarını arttırmaktadır. Testis kaybının telafisi yoktur, sperm üretiminin tamamı, testosteron üretiminin neredeyse tamamı testiste yapılmaktadır. Ameliyat sırasında testis burulmanın tersi yönünde çevrilir. Testiste nekroz gelişmişse orşiektomi yapılır. Ancak detorsiyon ve orşiopeksi yapılan olgularda da nekroz riski devam etmektedir. Hasta kontrolleri fizik muayene ve konvansiyonel ultrasonografi ile sınırlıdır. Amacımız, testis torsiyonlarında detorsiyon sonrası hem testis morfolojisi hem de testis fonksiyonlarının uzun dönem sonuçlarını ölçülebilir yöntemlerle değerlendirmektir. MEÜTF Çocuk Cerrahisinde 2009-2019 tarihinde tanı alan testis torsiyonları çalışmaya dâhil edildiler. Detorsiyon ve orşiopeksi yapılan hastaların yaşı, torsiyon süresi ve derecesi ve takip süreleri incelendi. Testis morfolojisi için ultrasonografi (testis hacmi, elastogram, rezistivite endeksi, zirve sistolik hız, diastol sonu hız), testis fonksiyonu için sperm üretimi (sperm sayısı ve hareketliliği), serum seks hormonları (testosteron, estradiol, folikül uyarıcı hormon, luteinize edici hormon) araştırıldı. İstatistiksel değerlendirme için Shapiro Wilk testi, Student T testi ve Pearson korelasyon katsayısı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Testicular torsion is a pediatric surgical emergency that occurs by twisting of testicular vessels and spermatic cord in boys. Severity and duration of the torsion increase tissue ischemia and tissue damage. There is no compensation for testicular loss, all of the sperm and almost all of the testosterone are produced in the testis. During surgery, testicle is turned to the opposite direction of torsion. If necrosis develops in the testicle, orchiectomy is performed. However, risk of necrosis continues in patients with detorsion and orchiopexy. Patient controls are limited to physical examination and conventional ultrasonography. We aimed to evaluate long-term results of testicular morphology and testicular functions after detorsion in testicular torsions with measurable methods. Testicular torsions diagnosed in MEUTF Pediatric Surgery in 2009-2019 were included. Age, torsion duration and degree and follow-up periods of patients who underwent detorsion and orchiopexy were evaluated. Ultrasonography for testicular morphology (testicular volume, elastogram, resistivity index, peak systolic velocity, end diastolic velocity), sperm production (sperm count and motility), serum sex hormones (testosterone, estradiol, follicle stimulating hormone, luteinizing hormone) for testicular function were investigated. Shapiro Wilk test and Student T test, Pearson correlation coefficient were used for statistical analysis.