40 yaş üstü erkeklerde alt ürinersistem semptomları ve erektildisfonksiyon varlığı öngörülebilir mi ?
Can presence of lower urinary tract symptoms associated with benign prostatic hyperplasia or erectile dysfunction be predicted in men over 40 years of age? a cross-sectional study
- Tez No: 729680
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHİTTİN ÇAYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Benign Prostat Hiperplazisi İlişkili Alt Üriner Sistem Semptomları (BPH/AÜSS) ve Erektil Disfonksiyon (ED) genellikle 40 yaş üzerindeki erkeklerde, ortak patofizyolojik mekanizmalarla ortaya çıkan ve yaşam kalitesini bozan semptomlara neden olan durumlardır. Bu kesitsel çalışmada, 40 yaş üzerindeki erkeklerde BPH/AÜSS veya ED varlığının öngörülebilirliği amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya ardışık olarak başvuran 40 yaş üzeri 601 erkek dahil edildi. Yaş, vücut kitle indeksi (BMI), uluslararası erektil fonksiyon indeksi (IIEF-6) total skoru, uluslararası prostat semptomu (IPSS) total skoru, total prostat spesifik antijen (PSA) ve total testosteron seviyeleri ölçümü, maksimum üriner akış hızı (Qmax), noktüri sıklığı, transabdominal ultrason ile ölçülen prostat volümü ve işeme sonrası rezidüel idrar hacmi (PVR) kaydedildi. BPH/AÜSS veya ED'yi tahmin edebilecek faktörleri araştırmak için t-test, multivariyete regresyon ve Pearson korelasyon analizleri kullanıldı. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 61,18±10,82 (40-91) olarak saptandı. Pearson korelasyon analizi tabloda verilmiştir. IPSS ve IIEF-6 arasında anlamlı ters korelasyon vardı ve IPSS artıkça IIEF-6 skoru anlamlı olarak azaldı (r: - 0,192, p: 0,000). Yaş artıkça, Qmax, total testosteron, IIEF-6 skoru ve BMI anlamlı ölçüde azalırken; noktüri sıklığı, total IPSS skoru, prostat volümü ve PVR istatistiksel olarak anlamlı artmaktadır. Erektil disfonksiyonu öngörecek parametrelerin multivariyete analizinde ≥63 yaş (OR: 6,85) ve total testosteron ≤3,5 ng/ml seviyesi (OR: 1,92) istatistiksel olarak anlamlı saptandı. (Sırasıyla p: 1 varlığı (OR: 2,05) anlamlı olarak artarken (p:0,031), noktüri >1 olan erkeklerde de AÜSS (IPSS≥8) (OR: 2,62) istatistiksel olarak anlamlı derecede artmaktadır (p:
Özet (Çeviri)
Introduction: Lower urinary tract symptoms associated with benign prostatic hyperplasia (LUTS/(BPH) and erectile dysfunction (ED) have bothersome symptoms, sharing similar pathophysiology, and are commonly seen among men ≥40 years of age. The aim of this cross-sectional study was to address whether presence of LUTS/BPH or ED can be predicted in men ≥40 years of age. Material and methods: The study included 601 consecutive men ≥40 years of age. Age, body mass index (BMI), erectile function domain of international index of erectile function (IIEF-6) total score, international prostate symptom (IPSS) total score, measurement of total prostate specific antigen (PSA) and total testosterone levels, maximal urinary flow rate (Qmax), frequency of nocturia, prostate volume and post-void residual urine volume (PVR) detected by transabdominal ultrasound were recorded. Independent t test, multivariate regression and Pearson correlation analyses were used to investigate factors that might predict LUTS/BPH or ED. Results: The mean age of the patients was 61,18±10,82 years (40-91). The Pearson correlation analysis of the parameters is given in the table. There was a significantly inverse correlation between IPSS and IIEF-6, and as IPSS increases, IIEF-6 score decreases significantly (r: -0,192, p: 0,000). As age increases, Qmax, total testosterone, IIEF-6 score and BMI significantly decrease, and frequency of nocturia, total IPSS, prostate volume and PVR significantly increase. In the multivariate analysis of the parameters predicting erectile dysfunction, age ≥63 years (OR: 6,85) and total testosterone ≤3,5 ng / ml level (OR: 1,92) were statistically significant (p: 1 (OR: 2,05) increased significantly in men with ED (IIEF≤25) (p: 0,031); LUTS (IPSS≥8) (OR: 2,62) also increases significantly in men with nocturia >1 (p: