Study on the ecology and biology of black nightshade (Solanum nigrum L.); a problematic weed in agricultural fields
Tarımsal alanlarında sorun olan bir yabancı ot itüzümü'nün (Solanum nigrum L.) ekolojisi ve biyolojisi üzerinde çalışma
- Tez No: 729679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KHAWAR JABRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kara gece gölgesi (Solanum nigrum L.) birçok mahsulde sorunlu bir ot haline geldi. dünya çapında. Bu bitkinin pek çok potansiyeli vardır, ancak yaygın bir yabani ot olarak bilinir. pamuk, patates, soğan, ayçiçeği gibi mahsulleri ve birçok mahsulü küresel olarak ve Türkiye de. Ayrıca, yabancı ot, rekabete göre mahsulün kalitesini düşürür ve mahsul kalitesini hasat edilen ürünleri kirletmek. Yabancı ot bitkilerinin çimlenmesi ile ilgili çalışmalar yabancı ot biliminde önemlidir, yabancı ot tohumlarının çimlenme ve altında yerleşme yeteneği farklı nem stresi koşulları veya toprağın yüksek tuz içeriği bir yabani otun mahsullerin büyümesini sınırlar. Tohum çimlenmesini etkileyebilecek faktörler çoğunlukla yabancı ot türlerine bağlıdır. Ayrıca, yabani otlar, nem veya tuz altında çimlenme ve yerleşme kabiliyetine sahiptir. diğer mahsul bitkilerinin büyümesinin esas olarak kısıtlandığı stres koşulları. Bu nedenle S. nigrum'un olabilecek özelliklerini belirlemek önemlidir. tarımsal üretimi yönetmek ve iyileştirmek için kullanılır. Dolayısıyla bu çalışmada amaç, Solanum nigrum L.'nin ekolojisi ve biyolojisini belirlemek için
Özet (Çeviri)
Black nightshade (Solanum nigrum L.) has become a problematic weed in many crops around the world. This plant has a lot of potentials but it is well known as a common weed that affects crops such as cotton, potato, onion, sunflower, and many crops globally and in Turkey as well. Further, the weed reduces crops quality by competition and crop quality by contaminating the harvested products. Studies on germination of weed plants are important in weed science, the ability of weed seeds to germinate and establish under different conditions of moisture stress or high salt content of soil may enable a weed to limit the growth of crops. Factors that can influence seed germination mostly depend on the weed species. Furthermore, weeds possess an ability to germinate and establish under moisture or salt stress conditions in which the growth of other crop plants mainly restricted. It is therefore important to determine the traits of S. nigrum that can be used to manage and improve agricultural production. Hence, in this study, the aim will be to determine the ecology and biology of Solanum nigrum L.