Ratlarda agaroz jel ve hyaluronik asit dolgu maddelerinin kalıcılıkları ile yapılarının USG ve MR ile kıyaslanması
Comparison of the permanence and structures of agarose gel and hyaluronic acid fillers in rats with ultrasound and magnetic rezonans
  1. Tez No: 729684
  2. Yazar: İLHAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN TOP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Yüz dolguları; estetik cerrahi pratiğinde çok sık uygulaması olan bir işlemdir. Günümüzde, kırışıklıkları yumuşatma ve doldurmak, yüz hacimlerini eski haline getirmek ve cildi nemlendirmek için gelişmiş bir dolgu ürünleri yelpazesi mevcuttur. Şuan tüm dünyada dermal dolgu maddesi olarak en çok hyaluronik asit içerikli ürünler kullanılmaktadır. Agaroz jel, hücre dışı matrisinkine benzer üç boyutlu bir yapıya sahip bir başka dolgu maddesidir. Kabul edilmiş bir hayvan modelinin yokluğunda, doku dolgu maddelerinin in vivo kalıcılığını ölçmek için kullanılan yöntemler insan hastaları içerir ve subjektif bir görsel değerlendirme ile yapılmaktadır. Bu deneysel çalışma ile cilt altına enjekte edilecek olan farklı tipte dolgu maddelerinin zaman içerisinde kalıcılığının ve yapısının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 48 adet Wilstar albina cinsi rat ile randomize olarak seçilmiş her biri 16'şarlı 3 grup oluşturuldu. Tüm deneklerin sırt bölgesi eş zamanlı olarak genel anestezi altında tıraş edilip ilk grup deneklere hyaluronik asit enjeksiyonu, ikinci grup deneklere agaroz jel enjeksiyonu, üçüncü grup deneklere serum fizyolojik enjekte edildikten sonra ultrason ve manyetik rezonans görüntüleme ile hacim ölçümleri gerçekleştirildi. 0., 7., 28. ve 63. günlerde hacim ölçümleri tekrarlandıktan sonra olguların sırt derisinden histopatolojik araştırma için parça alındı. Verilen dolgu materyalinin konumu ve hacmi MR tetkiki ile elde olunan proton dansite (pd) sekansta koronal ya da sagittal planda uzun aks ve T2 ağırlıklı görüntülemede elde olunan aksiyel planda 2 boyutlu kısa aks ölçümü sonucunda alınan 3 boyutun 0,52 ile çarpımı sonucunda elde edilen santimetreküp esas alınmıştır. değerlendirmede agaroz jelin ilk ölçümünde agar materyalinin akustik gölgelenme oluşturması sebebiyle volüm hesaplaması için gereken 3 boyut ölçümü optimal değerlendirilememiştir. Ayrıca sonografi esnasında kompresyon yapılması gerekliliği materyalin mobil olması sebebiyle gerçek boyutlar net olarak hesaplanamadığından sonografik ölçümler istatistiksel değerlendirmeye alınmadı. Yapılan histolojik incelemeler sonrası elde edilen bulgular altı başlık altında toplanmıştır. Bunlar kapsül oluşup oluşmaması, kapsülün intakt olup olmaması, kapsül kalınlığı, hücre sayısı, damar sayısı ve subcutis kalınlığı olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Facial fillings are a very common procedure in aesthetic surgery practice. Today, an advanced range of fillers is available for smoothing and filling wrinkles, restoring facial volumes and moisturizing the skin. Currently, most products containing hyaluronic acid are used as dermal fillers all over the world. Agarose gel is another filler material with a threedimensional structure similar to that of the extracellular matrix. In the absence of an accepted animal model, methods used to measure the in vivo persistence of tissue fillers involve human patients and are made by a subjective visual assessment. With this experimental study, it was aimed to evaluate the permanence and structure of different types of fillers to be injected under the skin over time. For this purpose, 3 groups of 16 each of which were randomly selected with 48 Wilstaralbina rats were formed. The back area of all subjects was simultaneously shaved under general anesthesia, and the first group of subjects was injected with hyaluronic acid, the second group was injected with agarose gel, and the third group was injected with saline, then volume measurements were performed with ultrasound and magnetic resonance imaging. After the volume measurements were repeated on days 0, 7, 28 and 63, a piece was taken from the back skin of the cases for histopathological investigation. The position and volume of the given filling material is obtained by multiplying the 3 dimensions by 0.52 based on cubic centimeters in the proton density (pd) sequence obtained by MRI, the long axis in the coronal or sagittal plane, and the 2-dimensional short axis measurement in the axial plane obtained in T2-weighted imaging.The findings obtained after the histological examinations are grouped under six headings. These were determined as capsule formation, whether the capsule is intact, capsule thickness, cell number, number of vessels and subcutis thickness.