Karbon tetraklorür (CCl4) ile karaciğer hasarı oluşturulmuş ratlarda deve dikeni (Silybum marianum L.)'nin kaspaz-3, kaspaz-9, bax, BCL-2 proteinlerinin ekspresyonu ve DNA hasarı üzerine etkisi
The effect of thistle (Silybum marianum L.) on the caspase-3, caspase-9, bax, -2 protein expression and DNA damage in rats with carbon tetrachloride (CCl4)-induced liver damage
- Tez No: 372982
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Deve dikeni (DD), özellikle karaciğer üzerinde koruyucu etkileri olan güçlü bir antioksidan bitkidir. İçme suyu yoluyla alınan deve dikeninin, karbon tetraklorür (CCl4) ile karaciğer hasarına uğratılmış ratlar üzerindeki etkilerini araştırdığımız bu tez çalışmasında, 28 adet erkek Wistar albino rat kullanıldı. Gruplar 4'e bölündü ve her grupta 7'şer rat yer aldı. CCl4 ve CCl4+DD gruplarındaki ratlara dört hafta boyunca haftada iki kez intraperitoneal (karın zarı içine) olarak CCl4 (2 ml/kg canlı ağırlığı [CA]) enjekte edilmiştir. Ratların tümü standart diyetle beslendi. NK ve CCl4 gruplarına normal içme suyu; PK ve CCl4+DD gruplarına ise kaynatılmış % 10'luk deve dikeni ekstraktı ilave edilen içme suyu verildi. 4 hafta sonra ratlar dekapite edilerek karaciğer dokuları incelendi. Karaciğer dokusunda bax, bcl-2, kaspaz-3, kaspaz-9 protein ekspresyon düzeylerini Western blotlama tekniğiyle belirledik. Karaciğer dokusundaki DNA hasarını DNA agaroz jel elektroforezi ile tespit ettik. Karaciğer dokusunda meydana gelen lipit peroksidasyonunu MDA (malondialdehit) analizleriyle belirledik.
Özet (Çeviri)
Thistle is a strong antioxidant plant having protecting effect particularly on the liver. 28 male Wistar albino rats were used in this thesis study that we investigated the effects of milk thistle taken via drink water on rats modified with liver damage by carbon tetrachloride (CCl4). Groups were divided into four, and 7 rats involved in each group. CCl4 (2 ml/kg body weight) has been injected to the rats in groups of CCl4 and CCl4+T, intraperitoneally twice weekly for four weeks. All rats were fed a standard diet. Drinking water were given to NC and CCl4 groups; and boiled 10 % thistle extract added drinking water were given to PC and CCl4+T groups. After 4 weeks, the rats were decapitated and the liver tissues were examined. Hepatic tissue bax, bcl-2, caspase-3, caspase-9 protein expression levels were determined by Western blotting techniques. DNA damage in the liver was determined by DNA agarose gel electrophoresis. Lipid peroxidation occurring in liver tissue were determined by MDA analysis.