Edirne il merkezinde yaşlı bireylerin aktif yaşlanma düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of active aging levels of elderly individuals in Edirne provincial center
  1. Tez No: 729694
  2. Yazar: MUSTAFA SERHAT UYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER SEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Edirne il merkezinde yaşayan yaşlı bireylerin aktif yaşlanma düzeyinin değerlendirilmesi ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin araştırıldığı bu çalışma, Aile Sağlığı Merkezleri'ne kayıtlı, 65 yaş ve üstü 124 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. İçerisinde sosyodemografik veri formu, Aktif Yaşlanma Ölçeği ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşlılar İçin Yaşam Kalitesi Modülü'nün yer aldığı 116 soruluk anket yardımıyla veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız Örneklem t testi, One-way ANOVA, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Çoklu grupların ileri analizinde için Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U ve Tukey testleri uygulanmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkinin incelenmesi Pearson korelasyon analizi ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, in which the active aging level of the elderly living in Edirne provincial center and its effects on quality of life were investigated, was carried out with 124 participants aged 65 and over who are registered registered to Family Health Centers. The data were collected by a questionnaire that consists of 116 questions. It includes a sociodemographic data form, Active Aging Scale and the World Health Organization Quality of Life Instrument-Older Adults Module. In the analysis of data; descriptive statistics, Independent Samples t-test, One-way ANOVA, Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were used. For further analysis of multiple groups, Mann Whitney U and Tukey tests with Bonferroni correction were applied. Examination of the relationship between the scales was carried out with Pearson correlation analysis.