Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Göğüs Hastalıkları ünitesinde fleksibl bronkoskopi uygulanan çocukların klinik, laboratuvar ve epidemiyolojik açıdan değerlendirilmesi
Clinical, laboratory and epidemiological evaluation of children with flexible bronchoscopy at Dicle University Faculty of Medicine Unit of Children's chest diseases
  1. Tez No: 729695
  2. Yazar: GÜLŞAH KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELAT ŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve amaç: Bronkoskopi, günümüzde göğüs hastalıkları biriminde en sık tercih edilen invaziv yöntemlerden biridir. Bronkoskopi, trakeobronşiyal ağacın görülmesini sağlamakla birlikte hava yollarından, akciğer parankiminden ve mediastinal lenf bezlerinden histopatolojik tanı için örnek alınmasına imkan veren girişimsel bir işlemdir. Bu çalışmada, üniversitemizin çocuk göğüs hastalıkları bölümünde PFFB uygulanan pediatrik hastaların epidemiyolojik özellikleri, klinik durumları, işlem sonrası laboratuvar parametreleri ve teşhisleri veri olarak kullanılmıştır. Çalışmada, PFFB'nin kullanım alanlarının genişletilmesi ve mevcut tanıya yardımcı fonksiyonunun geliştirilmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, tek merkezli retrospektif kesitsel bir çalışmadır. Çalışmaya Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Göğüs Hastalıkları Ünitesi'nde 2011-2021 yılları arasında PFFB işlemi yapılan 0-18 yaş arası hastalar dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların, temel demografik bilgileri (yaş, cinsiyet), mevcut hastalıkları ile alakalı bilgileri (bronkoskopi endikasyonları, makroskopik bulguları, tanıları) görüntüleme ve laboratuvar bilgileri (BAL sonuçları, bilgisayarlı tomografileri) bronkoskopi yapılan arşiv dosyalarından ve hastane bilgi sisteminden ve görüntüleme pacs sisteminden bakılarak incelendi, not edildi. Hastaların not edilen verileri retrospektif olarak analiz edildi. Bulgular: Hastalar cinsiyetlerine ve yaş ortalamalarına göre değerlendirildiğinde hastaların 575 (%57,5)'i erkek ve 425 (%42,5)'i kız olarak saptandı. Hastaların cinsiyetlerine göre yaş ortalamasına bakıldığında erkeklerin yaş ortalaması 39,0±52,4 ay, kızların yaş ortalaması 50,4±59,4 ay olarak tespit edildi. Hastaların tümünün yaş ortalaması ise 43,8±55,7 ay olarak hesaplandı. Hastaların 218 (%21,8)'ine stridor, 168 (%16,8)'ine tekrarlayan akciğer enfeksiyonu, 139 (%13,9)'una persistan öksürük, 106 (%10,6)'sına hışıltı, 73 (%7,3)'üne yabancı cisim aspirasyonu şüphesi endikasyonu ile PFFB uygulandı. PFFB sonrası laringomalazi tanısı alan hastaların %93,4'ünün, trakeomalazi tanısı alan hastaların %75,4'ünün ve bronkomalazi tanısı alan hastaların %78'inin yaşı 24 ayın altındaydı. Sonuç: Pediatrik fleksibl fiberoptik bronkoskoplar, invaziv olarak pediatrik hastalarda hava yolu anatomisi ve fizyolojisinin değerlendirilmesine, akciğerden örnek alınmasına imkan verir. Tecrübeli uygulayıcılarla, iyi bir preanestezik medikasyon ve işlem sırasında vital bulgu takibi yapılarak güvenilirliği arttırılabilir. Tanı ve tedaviye sunduğu katkı ile çocuk hastalarda güvenli bir invaziv işlem olarak kullanımı yaygınlaştırılabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Bronchoscopy is one of the most preferred invasive methods in the chest diseases today. Bronchoscopy is an interventional procedure that allows viewing of the tracheobronchial tree, as well as taking samples from the airways, lung parenchyma and mediastinal lymph nodes for histopathological diagnosis. In this study, epidemiological features, clinical conditions, post-procedural laboratory parameters and diagnoses of pediatric patients who underwent PFFB in the pediatric pulmonology department of Dicle University were used as data. In the study, it was aimed to expand the usage areas of PFFB and to improve the current diagnostic aid function. Materials and Methods: This is a single-center retrospective cross-sectional study. Patients aged 0-18 years, who underwent PFFB procedure in Dicle University Faculty of Medicine, Pediatric Chest Diseases Polyclinic between 2011-2021 were included in the study. Basic demographic information (age, gender), information about current diseases (bronchoscopy indications, macroscopic findings, diagnosis), imaging and laboratory information (BAL results, computed tomography) of the patients included in the study were obtained from archive files, hospital information system and imaging pacs system. The noted data of the patients were analyzed retrospectively. Results: When the patients were evaluated according to their gender and mean age, 575 (57.5%) of the patients were male and 425 (42.5%) were female. Considering the mean age of the patients according to their gender, the mean age of boys was 39.0±52.4 months, and the mean age of girls was 50.4±59.4 months. The mean age of all patients was calculated as 43.8±55.7 months. Bronchoscopy was performed in 218 (21.8%) patients for stridor, 168 (16.8%) patients for recurrent lung infection, 139 (13.9%) patients for persistent cough, and 106 (10.6%) patients for wheezing and 73 (7.3%) patients for foreign body aspiration. After pediatric flexible fiberoptic bronchoscopy, 93.4% of patients diagnosed with laryngomalacia, 75.4% of patients diagnosed with tracheomalacia and 78% of patients diagnosed with bronchomalacia were under 24 months. Conclusion: Pediatric flexible fiberoptic bronchoscopes are used to evaluate airway anatomy and physiology in pediatric patients; and allows sampling from the lung. The reliability of bronchoscopy, which is an invasive method, can be increased by experienced practitioners, a good pre-anesthetic medication and vital signs monitoring during the procedure. Due to its contribution to diagnosis and treatment, its use as a safe invasive procedure in pediatric patients can be expanded.