Hiperbarik oksijen tedavisi ile uyarılan netrin-1 ekspresyonunun diyabetik ayak sağaltımındaki önemi: Biyokimyasal çalışma
Importance of netrin-1 expression after administration of hyperbaric oxygen therapy in the treatment of diabetic foot: A biochemical study
  1. Tez No: 729693
  2. Yazar: RAMAZAN TEZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN GAMZE SÜMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Netrin-1, diyabetik ayak ülseriyle ilişkili enflamasyon ve anjiyogenezde rol oynayan multifonksiyonel bir ekstrasellüler proteindir. Hiperbarik oksijen tedavisinin (HBOT) diyabetik ayak ülseri tanılı hastalarda netrin-1 düzeyine etkisini inceledik. İlave olarak Tümör Nekrozis Faktör alfa (TNF-α), Hipoksi ile İndüklenebilir Faktör-1 (HİF), Vasküler Endotelyal Büyüme Faktör (VEGF), İnterlökin-6 (İL-6)'nın düzeylerini değerlendirdik. Gereç ve Yöntem Çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Tıp Fakültesi Sultan 2. Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesine Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp kliniğinde Mayıs 2021- Mart 2022 tarihleri arasında diyabetik ayak ülseri tanılı 80 hasta üzerinde yapılmıştır. Prospektif kohort olarak planlanan çalışmada konvansiyonel tedavi ve konvansiyonel tedaviye ek olarak HBOT alan iki grup karşılaştırıldı. Hastaların tedavi öncesi, tedavinin 2. haftası (HBOT 10. seans) ve tedavinin 4. haftası (HBOT 20. seans) alınan kan örneklerindeki netrin-1, TNF alfa, HİF-1, VEGF, İL-6 ve diğer kan parametreleri incelendi. Verilenin istatistiksel analizinde SPSS Statistics 25 IBM (Corp, Chicago, USA) Software ve Microsoft Excel 2010 Software kullanıldı. Bulgular HBOT grubunda yarada enfeksiyon, iskemi ve ampütasyonla sonlanım daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Netrin-1 is a multifunctional extracellular protein that plays an important role in the inflammation and angiogenesis stages of diabetic foot ulcers. We aimed to study the effect of Hyperbaric oxygen treatment (HBOT) on netrin-1 levels in patients diagnosed with diabetic foot ulcers. In addition, we evaluated the blood levels of Tumor Necrosis Factor alpha (TNF-α), Hypoxia-Inducible Factor-1 (HIF-1), Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF), and Interleukin-6 (IL-6). Material and Method The study was conducted at the department of Underwater and Hyperbaric Medicine at Sultan 2nd Abdülhamid Training and Research Hospital, University of Health Sciences. The study group included 80 patients who were admitted to the hospital with diagnoses of diabetic foot ulcers between May 2021 and March 2022. The research was planned as a prospective cohort study in which patients were divided into two groups. The conventional treatment group was compared to another group in which patients received HBOT in addition to conventional therapy. Blood samples which were taken before treatment, after 2nd week of treatment (10th session of HBOT) and 4th week (20th session of HBOT) of the patients were analyzed so as to determine the blood levels of biochemical parameters such as netrin-1, TNF alpha, HIF-1, VEGF, IL-6. We used SPSS Statistics 25 IBM (Corp, Chicago, USA) Software and Microsoft Excel 2010 Software in the statistical analysis.