Herediter trombofilili term gebelerin doğum sonuçları ve komplikasyonlarının değerlendirilmesi
Eveluation of delivery outcomes and complications of term pregnants with hereditary thrombophilia
- Tez No: 729706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Araştırma kapsamında belirlenen kriterler doğrultusunda trombofili saptanıp term olarak doğum yapan gebelerin perinatal sonuçlarını (gebelik kaybı, preeklampsi, intrauterin gelişme geriliği, abrupsiyo plasenta, venöz tromboz vb) değerlendirmeyi, doğum şekilleri, APGAR skorları, tromboz proflaksileri ve aynı dönemde trombofili öyküsü olmayan term doğum yapmış gebelerin perinatal sonuçlarını (gebelik kaybı, preeklampsi, intrauterin gelişme geriliği, abrupsiyo plasenta, venöz tromboz vb) değerlendirmeyi, doğum şekilleri, APGAR skorları karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Kliniğinde 1 Temmuz 2017 ile 31 Ekim 2021 tarihleri arasında term doğum yapan hastalar dahil edilmiştir. Vaka grubuna daha önce tekrarlayan gebelik kaybından kaynaklı düşük araştırması yapılarak, etyolojik sebeplerden yalnızca herediter trombofili testleri pozitif olan hastalara çalışma kapsamında yer verilmiştir. Hastalara ait demografik özellikler, hastaların geçmişteki gebelik öyküleri, trombofili tipleri ve trombofilik defekt sayıları kaydedilmiştir. Doğum şekillerinin ve doğum sonuçlarının retrospektif olarak incelendiği araştırmanın kontrol grubu, yine aynı dönemde kliniğimizde term doğum yapan trombofili öyküsü olmayan hastalardan oluşturulmuştur. Çalışma sonuçlarında, istatistiki önem düzeyi için p değeri
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the present study was to evaluate perinatal outcomes of pregnant women diagnosed with thrombophilia through the criteria determined who had delivery at term (loss of pregnancy, preeclampsia, intrauterine growth retardation, abruptio placenta, venous thrombosis etc.) including the mode of delivery, APGAR scores, prophylaxis of thrombosis, and perinatal outcomes of the pregnant women without any history of thrombophilia who had delivery during the same period (loss of pregnancy, preeclampsia, intrauterine growth retardation, abruptio placenta, venous thrombosis etc.), and to compare the mode of delivery and the APGAR scores. Material and method: The present research included the patients who had delivery at term in Obstetrics and Gynecology Clinic of Afyonkarahisar Health Sciences University, Medical Faculty Hospital between July, 1, 2017 and October, 31, 2021. The miscarriage caused by recurrent loss of pregnancy was investigated in the case group and the patients with positive hereditary thrombophilia were included into the study. Demographic characteristics, previous pregnancy history of the patients, thrombophilia types, and number of thrombophilia defects of the patients were recorded. The control group of this retrospective study on mode and outcomes of the delivery was created from the patients without history of thrombophilia who had delivery in our clinic at term. The p value below 0.05 was taken for statistical importance level for study results. Results: Etiological screening was performed due to recurrent pregnancy loss within the scope of the study; 50 pregnant women with hereditary thrombophilia who have delivered at term were included in the study group, and 50 pregnant women without a history of thrombophilia were included in the control group.