Habitüel abortus olgularında kalıtsal trombofili ile ilişkili genetik mutasyonların sıklığı
Prevalence of genetic mutations related with hereditary thrombophilia in habitual abortus cases
- Tez No: 705357
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FİLİZ YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç : Tekrarlayan gebelik kaybı olan olgularda kalıtsal trombofili gen mutasyonu sıklığının belirlenmesi, saptanan mutasyon tiplerinin olguların mevcut gebelik takipleri sırasında gelişen komplikasyonlar ile ilişkisi ve perinatal sonuçlara etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem : Bu çalışmada Ocak 2009 – Nisan 2014 tarihleri arasında Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Turgut Özal Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na mevcut gebeliği sırasında başvuran ve obstetrik öykülerinde tekrarlayan gebelik kaybı olan, diğer etyolojik etkenlerinin olmadığı ispatlanmış, izole kalıtsal trombofili gen mutasyonu (MTHFR 677, MTHFR 1298 , protrombin G20210A, FVL 1691, FVL 1299 ve PAI-1 mutasyonları) analizlerinde en az 1 hererozigot mutasyonu olan 246 olgu çalışmaya alınmış, antenatal takipleri ve gebelik sonuçları incelenmiştir. Olgular ayrıca tromboprofilaksi uygulanmayan ve uygulanan şeklinde gruplandırılarak mevcut gebelik takipleri sırasında gelişen komplikasyonlar ve perinatal sonuçlar değerlendirilmiştir. Sonuçlar değerlendirilirken p değerinin < 0,05 olduğu durumlar istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Sonuç : En sık saptanan kalıtsal trombofili gen defekti; MTHFR A1298 heterozigot mutasyonu olarak saptandı. Trombofili gen panelinde; 2 ve üzerinde heterozigot mutasyonu olan, sadece MTHFR veya çoklu gen mutasyonu saptanan gruplarda tromboprofilaksi uygulanması ile canlı doğum oranları artmıştır. Sadece düşük molekül ağırlıklı heparin(DMAH) ve DMAH+aspirin alan olgular karşılaştırıldığında; mutasyon durumu ve tiplerine göre preterm ve term doğum oranları, doğum haftaları ve doğum kiloları açısından anlamlı fark izlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study is to determine the hereditary thrombophilic gene mutation frequency in cases with recurrent miscarriage, and to investigate relation of the mutation types found with the complications developed during the existing pregnancy follow-ups and effects on perinatal outcomes. Material and Methods: In this study, 246 cases were included who applied to Gynecology and Obstetric Clinics of Ankara Ataturk Training and Research Hospital and Turgut Özal University Hospital between January 2009 and April 2014 during their pregnancies with recurrent miscarriage in their history, with at least 1 heterozygote mutation in isolated hereditary gene thrombophilic gene mutation analyses (MTHFR 677, MTHFR 1298 , protrombin G20210A, FVL 1691, FVL 1299 and PAI-1 mutations) and proven absence of other etiologic factors, and their antenatal follow-ups and pregnancy outcomes were examined. Cases were also grouped as cases that thrombo-prophylaxis was or was not administered, and the complications developed during the follow-ups of their existing pregnancies and perinatal outcomes were evaluated. P values < 0.05 was considered as the level statistical significance when evaluating the results. Results : The most frequent hereditary thrombophilia gene defect was found as MTHFR A1298 heterozygote mutation. As regards the thrombophilic gene panel, the live birth rates increased with the administration of thromboprophylaxis in groups with 2 or more heterozygote mutations and with only MTHFR or multiple gene mutations. When only the cases receiving low-molecular weight heparin (DMAH) and DMAH + aspirin cases were compared, no significant differences were observed between the rates of term and preterm deliveries, gestational weeks and birth weights based on the mutation statuses and types.