Aile sağlığı merkezlerine kayıtlı COVID-19 geçiren 40-80 yaş arası hastalarda post travmatik stres bozukluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of post traumatic stress disorder in patients aged 40-80 years old with COVID-19 registered with family health centers
- Tez No: 729705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: COVID-19 hastaların pandemi döneminde post travmatik stres bozukluğu düzeylerinin uluslararası geçerlilikteki Olayların Etkisi Ölçeği ile araştırılması, bu durumun sosyodemografik ve diğer çevresel faktörlerle ilişkisinin saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız kesitsel tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Manisa Merkez Yunusemre ve Şehzadeler ilçesinde bulunan toplam 5 farklı Aile Sağlığı Merkezlerine kayıtlı, çalışmanın başlangıç tarihinden itibaren son 3 ay içerisinde COVID-19 geçiren 40-80 yaş arası 200 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırma verileri 16.12.2021-16.03.2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak literatür incelenerek hazırlanmış 20 soruluk bir anket ve Olayların Etkisi Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen katılımcıların % 61'i kadın, %39'u erkek olup yaş ortalamaları 48,10 ± 9,41'dir (min:40, maks:80).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the Post Traumatic Stress Disorder levels of COVID-19 patients during the pandemic period with the internationally valid İmpact of Events Scale (IES) determine the relationship of this situation with sociodemographic and other environmental factors. Materials and Methods: Our research is a cross-sectional descriptive study. Two hundred individuals between the ages of 40-and 80 registered to five different Family Health Centers in Manisa Merkez, Yunusemre ve Şehzadeler districts, who had COVID-19 in the last three months from the start of the study, were included in the research. The research data were collected between 16.12.2021 and 16.03.2022. A 20-question survey prepared by examining the literature and the İmpact of Events Scale were used as data collection tools. Results: % 61 of the participants included in the study are female, and %39 are male, with a mean age of 48,10 ± 9,41 (min:40, max:80). The participants' mean Impact of Events Scale score was 21.82 +12.18.