Creating the Syrian Democratic Forces: The US campaign against ISIS in Syria and its implications for Turkish-American relations
Suriye Demokratik Güçleri'nin oluşturulması: ABD'nin Suriye'de IŞİD'e karşı mücadelesi ve bunun Türk-Amerikan ilişkilerine etkileri
  1. Tez No: 729725
  2. Yazar: BRANDİ MEONİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez, Obama yönetimini Suriye'de Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı mücadelede Demokratik Birlik Partisi (PYD) ve silahlı Halk Koruma Birlikleri (YPG) ile iş birliği yapmaya iten sebepleri incelemeyi ve bu politika kararının Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) (ve buna bağlı olarak NATO) arasındaki ikili ilişkileri ne şekilde etkilediğini açıklamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, Türkiye ile ABD arasında PYD/YPG'ye ilişkin görüş ayrılığının bir sonucu olarak Türkiye'nin Rusya ile yakınlaşmasına ve Avrasyacı bir dış politikaya doğru kayması iddiasına özellikle odaklanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to examine the reasons which led the Obama administration to partner with the Democratic Union Party (PYD) and its armed People's Protection Units (YPG) in the fight against the Islamic State (ISIS) in Syria, and to describe in what ways the decision has affected bilateral relations between Turkey and the United States (and by extension, NATO). Particular focus is given to Turkey's rapprochement with Russia and alleged shift toward a Eurasianist foreign policy as the result of Turkish- American policy divergence regarding the PYD/YPG.