Potential wind farm design of the Caspian sea shores of Azerbaijan
Azerbaycan'ın Hazar denizi açıklarında potansiyel rüzgâr çiftliği tasarımı
  1. Tez No: 729726
  2. Yazar: TURAL İSAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR BEJİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi ve Deniz Teknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Açık Deniz Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yenilenebilir enerji kaynakları, tümü doğa tarafından sürekli olarak yenilenen güneş, rüzgar, su, Dünya'nın ısısı ve bitkileri içerir. Yenilenebilir enerji teknolojileri, bu yakıtları elektrik, ısı, kimyasallar veya mekanik enerji gibi kullanılabilir enerjiye dönüştürür. Fosil yakıtlar artık evleri ısıtmak ve elektrik sağlamak için olduğu kadar otomobilleri yakmak için de kullanılıyor. Kömür, petrol ve doğal gaz, enerji taleplerimizi karşılamak için uygundur, ancak gezegende bu yakıtların sınırlı bir miktarı vardır. Onları, üretildiklerinden çok daha hızlı tüketiyoruz. Sonunda tükenecekler. Ve güvenlik endişeleri ve atık imha sorunları nedeniyle ABD, nükleer enerji kapasitesinin çoğunu 2020 yılına kadar azaltacak. Bu arada, ülkenin enerji talebinin önümüzdeki 20 yıl içinde %33 oranında artacağı tahmin ediliyor. Yenilenebilir enerji boşluğu doldurabilir. Sınırsız bir fosil kaynağı kaynağımız olsa bile yenilenebilir enerji çevre için daha iyidir. Yenilenebilir enerji sistemleri, eğer varsa, çok az kirletici oluşturdukları için sıklıkla“temiz”veya“yeşil”olarak adlandırılır. Yenilenebilir enerji, enerji güvenliği ve bağımsızlığına ulaşmamıza da yardımcı olacaktır. Örneğin petrolümüzün bir kısmını bitkisel bazlı yakıtlarla değiştirmek, enerji güvenliğimizi artırırken paradan tasarruf sağlayabilir. Yenilenebilir enerji bol ve teknoloji her zaman gelişiyor. Yenilenebilir enerji çeşitli şekillerde kullanılabilir. Günlük hayatımızda, çoğumuz şu anda yenilenebilir enerji kullanıyoruz. Dördüncü bölümde rüzgar çiftliğinin tasarımı incelenmiştir. Bu bölüm, rüzgar çiftliği için en iyi yerin seçilmesine odaklanmaktadır. Abşeron bölgesi çevresinde esen rüzgarın durumu genel olarak anlatılmaktadır. Çalışmalar sırasında rüzgar haritalarına baktığımızda absheron bölgesi rüzgar hızı açısından tipik olarak yeterli görünmektedir. Derinlik açısından bölgenin derinliğinin 20 ile 40 metre arasında değiştiği görülmektedir. Öte yandan, Abşeron yarımadasının kuzey yarısında karadaki rüzgar çiftliklerinin varlığı bu bölgeyi daha şebeke bağlantılı hale getiriyor. Rüzgar hızı açısından, Abşeron yarımadasının güney kesiminde 7,69 m/sn rüzgar hızının en uygun olduğu yer (A bölgesi) bulundu. Ancak, daha önce belirtildiği gibi, Abşeron yarımadasının kuzey yarısındaki deniz bölümü, şebeke bağlantısı için en iyi konumdur. Karaya en yakın rüzgar hızına sahip bölgelerden birinde yer alan Kısım B, en uygun yer olarak değerlendirilmiştir. Bu alandaki en büyük su derinliği 20 metre olup, kurulacak rüzgar türbinleri için tekil temeller yeterli görülmektedir. Ayrıca, gemi trafiğinin bu bölge için bir engel olmadığı ve bilindiği gibi Azerbaycan'ın Hazar'da petrol ve doğalgaz yataklarına sahip olduğu ve su altı borularının tehdidine rağmen bu bölgeden geçen bir boru hattının bulunmadığı tespit edilmiştir. . Rüzgar türbini modeli olarak Vestas117-4.2 MW modeli seçilmiştir. Seçilen rüzgar türbininin göbek yüksekliği 91,5 metre olduğundan referans rüzgar hızı 50 metre (8,25 m/sn) kullanılmış ve 91,5 metre rüzgar hızı 8,7 m/sn olarak bulunmuştur. Ayrıca, bir rüzgar türbininin yıllık enerji üretimi, verilerine göre 14,7 GWAC/yıl olarak hesaplanmış ve bölgenin genişliği dikkate alınarak, bu bölgeye en fazla 30 rüzgar türbini kurulabilir,
Özet (Çeviri)
Renewable energy sources include the sun, wind, water, the Earth's heat, and plants, all of which are perpetually renewed by nature. Renewable energy technologies convert these fuels into useable energy, such as electricity, heat, chemicals, or mechanical energy. Fossil fuels are now utilized to heat and power houses, as well as to fuel automobiles. Coal, oil, and natural gas are convenient for providing our energy demands, but there is a finite quantity of these fuels on the planet. We're consuming them at a far faster rate than they're being generated. They'll eventually run out. And, due to safety concerns and waste disposal issues, the US will phase down much of its nuclear power capacity by 2020. Meanwhile, the country's energy demands are predicted to increase by 33% during the next 20 years. Renewable energy may be able to fill the void. Renewable energy is better for the environment even if we had a limitless supply of fossil resources. Renewable energy systems are frequently referred to as“clean”or“green”since they create little, if any, pollutants. Renewable energy will also assist us in achieving energy security and independence. Replacing part of our petroleum with plant-based fuels, for example, may save money while also increasing our energy security. Renewable energy is abundant, and technology is always improving. Renewable energy may be used in a variety of ways. In our daily lives, the majority of us currently utilize renewable energy. The design of the wind farm has been researched in the fourth chapter. This section focuses on selecting the best site for the wind farm. The situation of the wind blowing around the Absheron area is described in general. The absheron region appears to be typically adequate in terms of wind speed when we look at the wind maps during the studies. In terms of depth, it appears that the region's depth ranges between 20 and 40 meters. On the other hand, the presence of onshore wind farms in the northern half of the Absheron peninsula makes this region more grid-connected. In terms of wind speed, the location in the southern portion of the Absheron peninsula where the wind speed of 7.69 m/sec was found to be the most favorable (A region). However, as previously noted, the sea section in the northern half of the Absheron peninsula is the best location for grid connection. Part B, in one of the zones with the highest wind speed closest to the land, has been judged to be the most suited location. The greatest water depth in this area is 20 meters, and the monopile foundations for the wind turbines to be erected are considered adequate. Furthermore, it has been found that ship traffic is not a barrier for this region, and as is well known, Azerbaijan has oil and natural gas deposits in the Caspian, and there is no pipeline running through this region, despite the threat of underwater pipes. The Vestas117-4.2 MW model was chosen as the wind turbine's model. Because the selected wind turbine's hub height is 91.5 meters, a reference wind speed of 50 meters (8.25 m/sec) was used, and the wind speed at 91.5 meters was found to be 8.7 m/sec. Furthermore, the annual energy production of a wind turbine was calculated based on its data to be 14.7 GWAC/year,