Yapraktan kaolin uygulamasının narın (Punica granatum cv. Hicaznar) mineral beslenmesi, verimi ve meyve çatlaması üzerine etkisi
The effect of foliar kaolin application on mineral nutrition, yield and fruit cracking of pomegranate (Punica granatum cv. Hicaznar)
  1. Tez No: 729733
  2. Yazar: MUSTAFA OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ERASLAN İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tez çalışması Hicaznar nar çeşidi üzerine farklı dozlarda yapraktan kaolin partikül film uygulamalarının nar bitkisinin mineral beslenmesi, meyve çatlaması ve verim üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, kaolin uygulamasının nar yapraklarının bitki besin elementi konsantrasyonları üzerine Cu hariç istatistiksel olarak önemli bir etki yapmadığı tespit edilmiştir. Kaolin uygulaması nar yaprak Cu konsantrasyonunu kontrole göre azaltmıştır. Yaprakların N, P, K, Ca ve Mg konsantrasyonları uygulama ortalamaları olarak sırasıyla % 1.64, 0.13, 1.23, 2.32 ve 0.49 olurken; Fe, Zn, Mn ve Cu konsantrasyonları ise sırasıyla 152.2, 11.8, 49.6, 11.0 mg kg-1 olarak tespit edilmiştir. Yapraktan kaolin uygulamasının nar ağaçlarının verimi ve çatlak meyve oranı üzerine kontrol grubu ile kıyaslandığında önemli bir etki yapmadığı bulunmuştur. Yapraktan kaolin uygulamasının Hicaznar nar çeşidinde mineral beslenme ve verim üzerinde olumsuz etkilerinin olmadığı, nar üretiminde önemli bir sorun olan meyvesi çatlaması gibi fizyolojik bozuklukları önlemek amacıyla kullanılabileceği ve bu alanda farklı nar çeşitleri ile çalışmaların yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of different doses of foliar kaolin particle film applications on mineral nutrition, fruit cracking and yield of the Hicaznar cultivar pomegranate plant were investigated. According to the results of the research, it was determined that the application of kaolin did not have a statistically significant effect on the plant nutrient concentrations of the pomegranate leaves, except Cu. Kaolin application was decreased the pomegranate leaf Cu concentration compared to the control. The N, P, K, Ca and Mg concentrations of the leaves as mean were 1.64%, 0.13, 1.23, 2.32 and 0.49, respectively; Fe, Zn, Mn and Cu concentrations were determined as 152.2, 11.8, 49.6 and 11.0 mg kg-1, respectively. Foliar kaolin application did not have a significant effect on the yield and crack fruit ratio of pomegranate was found compared to the control. The results suggest that foliar kaolin application could be used to decrease pomegranate fruit cracking, which is an important physiological disorder in pomegranate production, without negatively impacting on fruit yield and mineral nutrition of Hicaznar pomegranate and that is necessary.more studies with different pomegranate cultivars in this subject.