Discrete time/cost trade-off project scheduling problem - an application to the Ministry of Health projects
Kesikli maliyet/zaman ödünleşimli proje çizelgeleme problemi - T.C. Sağlık Bakanlığı projeleri üzerinde uygulama
  1. Tez No: 729738
  2. Yazar: ÖZLEM AKBUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AZİZOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kesikli Zaman/Maliyet Ödünleşimli problemler proje çizelgeleme literatüründe kapsamlı olarak çalışılan ve önemli bir araştırma alanıdır. İki veya daha fazla zıt kriterin bulunduğu durumlarda karar vericiler proje için en iyi çizelge alternatifini seçmeye çalışırlar. Zaman maliyet ödünleşim problemleri birbirlerine zıt amaç fonksiyonlarını genel olarak zaman ve maliyet kategorileri altında değerlendirirler. Bir aktivitenin süresini kısaltmak daha fazla kaynak ihtiyacını doğurur ve maliyet artışına neden olur. Bu çalışmada, teslim tarihli aktivitelerin de yer aldığı projeler için kesikli zaman maliyet ödünleşimli problemler üzerine odaklandık. Teslim tarihinden sonra tamamlanan aktiviteler gecikmeler ile karşılaşmamıza neden olur. Amacımız, kabul edilebilir toplam gecikme miktarı veya bu miktarın altında kalmak şartı ile optimal maliyet değerini veren proje çizelgesi üretmektir. Yakın zamanda T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından üstlenilen iki Bilgi Teknolojileri projesi bu çalışmanın motivasyon kaynağı oldu. Bu iyi tanımlanmış problem için karmaşık tam sayılı doğrusal model geliştirdik. Ayrıca, geliştirdiğimiz modelin doğrusal programlama gevşemesinin optimal çözümünden yararlanan bir sezgisel yaklaşım algoritması oluşturduk. Matematiksel modelimizi ve sezgisel yaklaşımımızı literatürden aldığımız bazı problemler ve iki T.C. Sağlık Bakanlığı projesi üzerinde test edip, sonuçları raporladık. Bunun yanında, toplam gecikme ve toplam maliyet kriterlerine uygun tüm domine edilmeyen amaç fonksiyonu vektörlerini elde etmek için iyi bilinen bir evrimsel algoritmanın uygulamasını yaptık. Bu algoritmayı iki T.C. Sağlık Bakanlığı projesi üzerinde gösterdik.
Özet (Çeviri)
The Discrete Time/Cost Trade-off (DTCT) problem is a widely studied and important research area in project scheduling literature. Decision-makers try to select the best schedule alternative when there are two or more conflicting criteria. So-called Time/Cost Trade-off problems represent the two conflicting criteria generalized as time and cost. Decreasing the processing time of a task requires more resources which demand additional cost. This study focuses on the DTCT problems where some of the tasks have due dates. If a completion time of a task exceeds the due date of a task, we face tardiness. We aim to find the best solution in terms of cost, with the total tardiness not exceeding the maximum allowable total tardiness level. We take our motivation from the two Information Technology projects that were most recently undertaken in the Ministry of Health. We construct a mixed integer linear programming model for this well-defined problem. Additionally, we propose a heuristic approach, which makes use of the optimal solutions of the Linear Programming Relaxation of the model. We tested the performance of the mathematical model and heuristic approach on several instances taken from the literature and on the two Ministry of Health projects, and report favorable results. Besides, one of the well-known Evolutionary Algorithm is applied to generate all non-dominated objective vectors with respect to the total cost and total tardiness criteria. We illustrate the algorithm on the two Ministry of Health projects.