Artırılmış gerçeklik uygulamalarının ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine olan tutumlarına etkisi
Effect of augmented reality applications on secondary school students' attitudes to physical education and sports lesson
- Tez No: 729760
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAROL TUTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırma Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları ile işlenen Beden Eğitimi ve Spor derslerinin öğrencilerin Beden Eğitimi ve Spor dersine yönelik tutumlarına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden olan yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim-öğretim yılı Siirt il merkezi Necip Fazıl Kısakürek Ortaokulunda bulunan 6. 7. ve 8. Sınıflarda öğrenim gören 156 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada deney gruplarına 6 hafta sürecek uygulamalara yönelik ders planları hazırlanmış olup veri toplama aşamasında“Beden Eğitimi ve Spor Dersi Tutum Ölçeği”ve“Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde araştırma problemine bağlı olarak ön test-son test karşılaştırmasında Paired Samples T testi, gruplar arasında fark olup olmadığını belirlemek için T-Testi analiz yöntemi, üç ve üzeri grup karşılaştırmasında ise One Way Anova testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularında deney grubu öğrencilerinin Beden Eğitimi ve Spor dersi ön test ile son test tutum puanları farkının yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca deney grubu öğrencilerinin Beden Eğitimi ve Spor dersi tutum puanı ortalamaları ile Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları tutum puanı ortalamalarının yüksek olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular doğrultusunda, Artırılmış Gerçeklik uygulaması ile işlenen Beden Eğitimi ve Spor dersinin öğrencilerin Beden Eğitimi ve Spor dersine yönelik tutumlarının artmasında etkili olduğu söylenebilir. Bu çalışmanın, Beden Eğitimi ve Spor derslerinde Artırılmış Gerçeklik kullanımının öğrencilerin Beden Eğitimi ve Spor dersine yönelik tutumları üzerine etkilerini ortaya çıkarması açısından, daha önce derslerinde bu uygulamayı kullanmamış veya kullanmak isteyen Beden Eğitimi ve Spor öğretmenlerine ve bu alanda çalışmak isteyen alan eğitimcilerine fikir verme potansiyeline sahip olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of physical education and Sports lessons taught with augmented reality applications on students' attitudes towards physical education and Sports lessons. Quasi-experimental design, which is one of the quantitative research methods, was used in the research. The study group of the research consists of 156 students studying in the 6th, 7th and 8th grades of Necip Fazıl Kısakürek Secondary School in Siirt city center in the 2020-2021 academic year. In the study, lesson plans were prepared for the experimental groups for 6-week practices, and the physical education and Sports attitude scale and the augmented reality practices attitude scale were used in the data collection phase. In the analysis of the research data, depending on the research problem, the paired samples T-test was used in the pre-test-post-test comparison, the T-test analysis was used to determine whether there was a difference between the groups, and One Way Anova was used in the comparison of three or more groups. In the research findings, it was seen that the difference between the pre-test and post-test attitude scores of the experimental group students in physical education and Sports course was high. In addition, it was seen that the average attitude score of the students in the experimental group in physical education and Sports course and the attitude score of the augmented reality applications were high. In line with the findings, it can be said that the physical education and Sports course taught with the augmented reality application is effective in increasing the attitudes of the students towards the physical education and Sports course. This study has the potential to reveal the effects of the use of augmented reality in physical education and Sports lessons on the attitudes of students towards physical education and Sports lessons, and to give an idea to physical education and Sports teachers who have not used or want to use this application in their classes, and to field educators who want to work in this field.