COVID-19 geçiren olgularda geç dönem larengeal fonksiyon değerlendirmesi
Long-term laryngeal function assessment in case with COVID-19
  1. Tez No: 729761
  2. Yazar: EZGİ GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
COVID-19 ile ilgili literatür birçok açıdan akut dönem hakkında bilgi sağlamaktadır ancak hastalığın geç dönem etkileri yeterince anlaşılamamıştır. Özellikle akut dönemde larengeal tutuluma dair bulgular gösterilmiş olsa da, disfonksiyonel durumun prevalansı ve ne kadar süre boyunca devam ettiği konusunda net bir görüş yoktur. Çalışmamızın amacı COVID-19 geçirmiş bireylerde geç dönemde yapılan objektif ölçümler ile, SARS-CoV-2'nin nörotropik özelliğinin vokal kordlarda ve konuşmanın motor kontrolünden sorumlu sinir ve kas yapılarında olası etkisinin bir sonucu olarak vokal kord hareketliliğine bağlı değişikliklerin saptanmasıdır. Çalışmamızda yaşları 18-65 arasında COVID-19 geçirmiş 35 birey çalışma grubuna ve COVID-19 geçirmemiş 35 birey ise kontrol grubuna dahil edilmiştir. Katılımcılara MDVP, MSP, EGG testleri uygulanmış ve MFS, S/Z oranları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Despite the extensive literature on COVID-19, the long-term effects of the disease are not yet well understood. Although laryngeal involvement have been shown in the acute period, there is no clear view on the prevalence of the dysfunctional condition and how long it lasts. The aim of our study is to determine the long-term changes in vocal cord motility due to of the possible effect of the SARS-CoV-2 neurotropic feature on the nerves and muscles responsible for the motor speech, with objective measurements. In our study, between the ages of 18-65 35 people who have had COVID-19 were included in the study group, and 35 people who have not had COVID-19 were included in the control group. MDVP, MSP, EGG tests were applied to the participants, MPT, S/Z ratios were calculated.