0-2 yaş arası kronik hastalığı olan çocuğa sahip annelerin bakım yükü ile psikolojik sağlamlık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of care burden and psychological resilience levels of mothers who have 0-2 years old children with chronic disease
- Tez No: 729762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL KAMIŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Araştırma 0-2 yaş arası kronik hastalığı olan çocuğa sahip annelerin bakım yükü ve psikolojik sağlamlık düzeylerini belirlemek ve aralarındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipte olan bu araştırmanın örneklemini Nisan 2021-Ağustos 2021 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi Bebek Servisinde kronik hastalık nedeniyle yatmakta olan 134 çocuğun annesi oluşturmuştur. Araştırmada amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veri toplamak amacıyla, Kişisel Bilgi Formu, Bakım Verme Yükü Ölçeği ve Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; ortalama, standart sapma, ortanca, Kolmogorov-Smirnov Testi, Shapiro-Wilks Testi, Spearman'ın Rho Katsayısı, T Testi, Mann-Whitney U Testi, Levene Testi, Kruskal-Wallis H Testi, Dunn Testi ve Ki-Kare Testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre BVYÖ puan ortalaması 43,78±13,62 ve KPSÖ puan ortalaması 14,91±5,51 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to determine the care burden and psychological resilience levels of mothers with children between 0-2 years of age and to examine the relationship between them. The sample of this descriptive study consisted of the mothers of 134 children who were hospitalized in Hacettepe University Children's Hospital Baby Service due to chronic disease between April 2021 and August 2021. Purposive sampling method was used in this research. In order to collect data, Personal Information Form, Burden Interview and Brief Psychological Resilience Scale were used. In the evaluation of the data, the following tests were used: Mean, standard deviation, median, Kolmogorov-Smirnov Test, Shapiro-Wilks Test, Spearman's Rho Coefficient, T Test, Mann-Whitney U Test, Levene Test, Kruskal-Wallis H Test, Dunn Test and Chi-Square Test. According to the research findings, the mean of Burden Interview score was 43.78±13.62 and the mean of Brief Psychological Resilience Scale score was 14.91±5.51.