İş kazalarının önlenmesinde yönetim ve organizasyonun rolü
The role of management and organization in the prevention of occupational accidents
- Tez No: 729766
- Danışmanlar: PROF. DR. AKİL BİRKAN SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Accidents, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Ülkemizde ve dünyada sanayileşme ile birlikte, teknolojinin gelişmesi ve yoğun makineleşme, çalışanların yaşam haklarının ve vücut bütünlüklerinin işletme tehlikelerine karşı korunması ihtiyacını doğurmuştur. Bu süreçte artış gösteren iş kazaları ve meslek hastalıklarının azaltılmasına yönelik olarak yeni ve etkili önlemlerin alınması zorunluluğu, iş sağlığı ve güvenliğine yönelik düzenlemelerin hayata geçirilmesinin yolunu açmıştır. Çağdaş hukukun en temel alanlarından biri iş sağlığı ve güvenliği hukuku oluşturmasına rağmen, ülkemizin güncelliğini yitirmeyen konularından biri maalesef iş kazalarıdır. Araştırma kapsamında iş güvenliği ve iş kazalarının önlenmesini OHSAS 18001 ve ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemini temel alarak kültür haline getirmiş örnek uygulamalar ile tedbir almanın tazminat ödemekten daha ekonomik olduğu bilincine sahip kuruluşlar incelenerek iş güvenliğinin bilimsel yönleri ele alınmıştır. İş güvenliğinin bir kültür olduğu, ayrıca iş güvenliğinin bir organizasyon içinde daha etkili olması nedeniyle, iş sağlığı ve güvenliği ile yönetim ve organizasyon bilimi birleştirilerek incelenmiş olup bu yönüyle iş kazalarının en aza indirgenebileceği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Along with industrialization in our country and in the world, the development of technology and intensive mechanization have created the need to protect the life rights and bodily integrity of employees against business hazards. The necessity of taking new and effective measures to reduce work accidents and occupational diseases, which increased in this process, paved the way for the implementation of regulations for occupational health and safety. Although occupational health and safety law constitutes one of the most fundamental areas of contemporary law, unfortunately, one of the issues that does not lose its currency in our country is occupational accidents. Within the scope of the research, the scientific aspects of occupational safety has been discussed by examining sample practices that have made the prevention of occupational safety and occupational accidents a culture based on the OHSAS 18001 Occupational Health and Safety Management System, and organizations that are aware that taking precautions is more economical than paying compensation. Occupational health and safety have been examined by combining management and organization science, and it has been emphasized that occupational accidents can be minimized in this respect, since occupational safety is a culture and occupational safety is more effective in an organization.